Memur sendikacılığının sosyoekonomik temelleri üzerine il merkezindeki kamu kurumlarında bir uygulama
A Search on the social and economic bases of civil cervant union in civil cervant Sivas
- Tez No: 63986
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu bürokrasisinin sendikal faaliyetleri tarihsel ve düşünsel gelişim açısından farklı ülkelerde farklı özellikler göstermektedir. Sosyal devlet olgusunun ortaya çıkması sonucu bir çok ülke özel kesimde çalışanlara sendikal örgütlenme hakkı tanımıştır. Bununla birlikte kamu çalışanlarına bu hak aynı ölçüde tanınmamıştır. Devlet memurluğu statüsüne verilen önemden dolayı ve memurluğun ayrıcalıklı bir meslek olarak görülmesi memur sendikacılığının, işçi sendikalarına göre daha geç oluşmasına neden olmuştur. Memurların sendika hakkım talep etme nedenleri özellikle gelir seviyelerinin düşmesi, çalışma şartlarının bozulması ve en önemlisi memur kavramının tanımındaki gelişmelerdir. Bunun sonucunda dünyanın bir çok ülkesinde daha önceden işçilere tanınan sendika hakkı, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerle memurlara da tanınmıştır. Memur sendikacılığı konusunda günümüze kadar yapılan çalışmalar tamamen teoriden oluşmaktadır. Bu çalışmada memur sendikacılığı ile ilgili teorik bilgilerin verilmesi yanında, uygulamaya da yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sendikacılığın tarihsel ve düşünsel temelleri, ikinci bölümünde dünyada memur sendikacılığının oluşum ve gelişimi üçüncü bölümde Türkiye de memurlar ve memur sendikacılığı konulan teorik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Sivas il merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlara yönelik yapılan uygulama çalışması ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi bu alanda doğrudan memurların sendikacılık konusunda görüş ve düşüncelerinin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The union uctivite of civil servants exhibits vorious historical and ideal characteristics. Following the formftion of social state phenomenon, many countries allowed union rights to labourers. Nevertheless, union rights have not been allowed to civil cervanst atthe sawe degree with labourers. Because of the attributed importance to the public bureaucracy statute, civil servant unions occured later than labour unions. The primary causes of deman ding civil cervant unions are the continuous decreases in reel income levels, the deterioration of working conditions and the changes in defining the meaning of civil cervant conception. Conseqwently, union rights have been allowed to civil cervants by national and international legal regulations. Most of the studies on civil cervant unions are about theoretical. By adopting an original approachment, this study includes an application together with theoretical chapters. The first three chapters of the study is about theoretical issues. The first chapter is on the fistorical and ideal bases of unionism, the second is on the formation and development of civil cervant unions and the third is on civil cervants and civil cervant unions in Turkey. The fourth chapter of the study includes survey on civil cervants in Sivas which proposesto investigate the social and economic bases of civil cervant unionism.