Ordu ili kentsel yerleşim yerlerinden denize verilen evsel atıksu deşarjlarının araştırılması
Investigation of domestic wastewater discharged to the sea from urban coastal settlements in ordu province
  1. Tez No: 639879
  2. Yazar: SEZAİ ATAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma ile Ordu İli sınırları içerisinde yer alan kentsel kıyı yerleşim yerlerinden denize yapılan evsel atıksu deşarjlarının yönetmeliklerde belirtlilen kriterlere uygunluğu araştırılmıştır. Bu amaçla, kentsel kıyı yerleşim yerlerinde bulunan 8 farklı evsel atıksu arıtma tesisine giren ve çıkan sulardan 2018 yılında ayda iki kez atıksu örneği alınmıştır. Atıksu örneklerinde BOİ5 (Biyolojik Oksijen İhtiyacı), KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), TP (Toplam Fosfor), TN (Toplam Azot), AKM (Askıda Katı Madde) ve pH analizi ya da ölçümü yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde KAAY-Tablo 1/Tablo 2 ve SKKY-Tablo 22 referans alınmış, istatistiksel çözümleri“IBM SPSS Statistics 21”programından yararlanılarak yapılmıştır. Bağımlı grup verileri için Paired t-testi ve Wilcoxon testi, bağımsız grup verilerinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Atıksulardan alınan örneklerin yönetmeliklerde belirtilen kriterlere uygunluğu incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, iki atıksu arıtma tesisinin giriş ve çıkış atıksularının ve diğer beş tesisin ise sadece çıkış atıksularının sınır değerler içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Bir tesis için ise referans alınacak değerler bulunmadığından değerlendirme yapılamamıştır. Analizi ya da ölçümü yapılan parametreler üzerinde mevsimlerin etkisinin olmadığı saptanmıştır. Diğer taraftan, bu parametreler bakımından arıtma tesisleri arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bu farklılığın, arıtma tesislerinin arıtma tiplerindeki farklılıktan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Anahtar Kelimeler : AKM (Askıda Katı Madde), Atıksu analizi, BOİ5 (Biyolojik Oksijen İhtiyacı), Deniz deşarjı, Evsel atıksu, KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), pH, TN (Toplam Azot), TP (Toplam Fosfor)
Özet (Çeviri)
In this study, the compliance of domestic wastewater discharged from the urban coastal settlements in Ordu with the criteria specified in the regulations was investigated. For this purpose, wastewater samples were collected twice a month in 2018 from the wastewaters inlet and outlet 8 different domestic wastewater treatment plants in urban coastal settlements. In wastewater samples, BOD5 (Biological Oxygen Demand), COD (Chemical Oxygen Demand), TP (Total Phosphorus), TN (Total Nitrogen), AKM (Suspended Solid) and pH analysis or measurement were analyzed. In the evaluation of the obtained data, KAAY-Table 1 / Table 2 and SKKY-Table 22 were taken as reference and statistical solutions were made by“IBM SPSS Statistics 21”program. Paired t-test and Wilcoxon test were used for dependent group data. One-way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for independent group data. Conformity of the samples taken from the wastewater to the criteria specified in the regulations was examined. According to the results of the research, it was determined that the inlet and outlet wastewater of two wastewater treatment plants and only the outlet wastewater of the other five plants were within the limit values. For a plant, the data collected could not be evaluated due to the absence of values to be referenced. On the other hand, significant differences were found between treatment plants in terms of these parameters. It is presumed that the reason of this difference is the difference in treatment types of treatment plants. Keywords : Biological Oxygen Demand, Chemical Oxygen Demand, Domestic Wastewater, Marine Discharge, pH, Suspended Solid, Total Nitrogen, Total Phosphor, Wastewater Analysis,