Ordu ili, Aziziye Mahallesi Harun Furtun Evi restorasyon önerisi
Restoration proposal of Harun Furtun Residence in Ordu, Aziziye District
  1. Tez No: 233705
  2. Yazar: EMEL AZİZOĞLU KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışma Ordu ili Merkez'de yer alan sivil mimari örneklerden Furtun Evi'ni konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının rölövesinin hazırlanarak, mevcut durumunun belgelenmesi, restitüsyon çalışmasının yapılarak özgün durumununbelirlenmesi ve geçirdigi değişikliklerin tespit edilmesi, ortaya çıkan restitüsyon projesinin ışığında, yeniden konut işleviyle restorasyon projesinin yapılmasıdır. Çalışma kapsamında önce Ordu ili kentsel sit alanı, Furtun Evi'nin yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile yapının özgün durumu araştırılmaktadır. Böylece yapı, restorasyon projesine göre onarımı yapılarak, yeniden işlevlendirildikten sonra, ev sahipleri tarafından tekrar kullanılmaya başlanabilecek ve bu kültür varlığımız gelecek nesillere sağlıklı olarak bırakılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis issued on the Furtun House, one of the examples of the traditional house in Ordu. The aim of the study is; to prepare the measured drawings and document the present situation, to determine the original situation via restitution project and find out the alterations, with the assistance of the restitution project, to maintain a restoration project with house function. In the scope of the thesis, Ordu urban site and the nearby environment of the `Furtun House?, as well as today?s condition of it, is examined and the original condition is investigated by the comparative study and historical analysis. Thus, the house can be restored via restoration project, function as a house, be inhabited again by its owners and this cultural heritage can be transferred in a good condition to the future generations.