Determining the requirements of using mixed reality technology in facility management
Tesis yönetiminde karma gerçeklik teknolojisinin kullanım gereksinimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 639898
  2. Yazar: NEZİHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGEN PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tesis yönetimi,“yapılı çevrenin işlevselliğini sağlamak için insanları, mekânları, süreçleri ve teknolojiyi bütünleştiren”çok disiplinli bir meslektir ve bilgisayar sistemlerinin analizi, varlık yönetimi, günlük bakım ve onarım operasyonları gibi birçok unsuru içermektedir. Tesis yönetiminde etkili karar vermenin önündeki önemli engellerden biri geleneksel bilgi yönetiminde manuel süreçlerin ve iki boyutlu çizimlerin kullanımıdır. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yardımıyla sunulan görselleştirme, analiz ve kontrol olanakları, tesis yönetimi süreçlerini iyileştirmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Bununla birlikte hem bina kullanıcılarının hem de teknik personelin / tesis yöneticilerinin BIM tabanlı yazılımları kullanmada zorluk yaşadıkları ve bu tür sistemleri benimseyemedikleri gözlemlenmiştir. BIM'in son kullanıcıların tarafından kullanımını arttırmak ve insan-bilgisayar ve insan-bina etkileşimini etkinleştirmek için çevreleyici teknolojilerin uygulanması literatürde sıklıkla önerilen bir çözümdür. Bir çevreleyici teknoloji olan karma gerçeklik (MR) teknolojisi sayesinde, son kullanıcılar bina elemanları ile eşleştirilmiş BIM modelini görebilir, BIM modeliyle etkileşime girebilir, bulundukları noktadaki bina elemanlarına ve ilgili bilgilere anında ulaşabilir ve yeni bilgiler girebilirler. Ancak tesis yönetiminde BIM tabanlı MR teknolojisinin kullanımı henüz yeni bir yaklaşımdır ve bu konuda daha önce yapılmış çalışmalar sınırlıdır. Tesis yönetimi alanındaki bu boşluğu doldurmak için atılması gereken ilk adım, BIM modellerinin son kullanıcılar tarafından etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayan BIM tabanlı bir MR ortamı için gereksinimlerin belirlenmesidir. Bu tezin amacı, BIM modellerinin, tesis yönetimindeki son kullanıcılar tarafından etkileşimli olarak kullanılmasını sağlayacak bir MR ortamı için gereksinimleri belirlemek ve fonksiyonel bir şartname geliştirmektir. Araştırmanın hedefleri (1) bilgi içeriği ve kullanıcı arayüzleri için son kullanıcı gereksinimlerini tanımlamak, (2) tanımlanan bilgi gereksinimlerine dayanarak BIM ile entegre edilmiş bir MR ortamının fonksiyonel özelliklerini belirlemektir. Gereksinimlerin tanımlanması için odak grup toplantısı ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Odak grup toplantıları ve görüşmeler öncesinde açık uçlu sorular ile bilgi analizi ve sentezini içeren protokoller hazırlanmıştır. Araştırma adımları şu şekilde sıralanabilir: (1) kullanıcı gereksinimlerinin, odak grup toplantıları ve bina kullanıcıları ile tesis yönetimi ekipleriyle yapılan görüşmeler yoluyla tanımlanması, (2) belirlenen gereksinimlere göre kullanım senaryosu geliştirilmesi, (3) BIM ile entegre MR ortamının fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi, (4) son kullanıcıların geri bildirimlerini alarak gereksinimlerin, kullanım senaryolarının ve fonksiyonel şartnamelerinin geçerlemesi. Çalışmanın katkısı, tesis yönetiminde BIM ile entegre bir MR ortamının gerekliliklerinin ve fonksiyonel şartnamesinin belirlenmesidir. Bu tezin sonuçlarının BIM ile tümleşik MR ortamı için bir prototip geliştirmek ve test etmek için kullanılması planlanmaktadır. Böyle bir ortam tesis yönetimindeki insan-bilgisayar ve insan-bina etkileşimini artıracaktır. Bu şekilde BIM tabanlı sistemler, BIM konusunda uzman olmayan son kullanıcılar tarafından da efektif bir biçimde kullanılabilir olacaktır. Bu yaklaşım, BIM kullanımının sadece tasarım ve yapım aşaması ile sınırlı kalmasını engelleyecek ve aynı zamanda inşa edilmiş yapıların dijital yönetiminde kullanılmasına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Facility management is a multidisciplinary profession that“integrates people, places, processes and technology to ensure the functionality of the built environment”and includes many elements such as computer systems analysis, asset management, daily maintenance, and repair operations. One of the major barriers to effective decision making in facilities management is the use of manual processes and two-dimensional drawings in traditional knowledge management. Visualization, analysis, and control capabilities provided with the help of Building Information Modeling (BIM) has significant potential to improve facility management processes. However, it has been observed that both building users and technical personnel/facility managers have difficulties in using BIM-based software and cannot adopt such systems. Implementing immersive technologies to increase the use of BIM by end-users and to enable human-computer and human-building interaction is a solution often recommended in the literature. Thanks to mixed reality (MR) technology, which is an immersive technology, end users can see the BIM model paired with the building elements, interact with the BIM model, instantly access building elements and related information at their location, and enter new information. However, the use of BIM-based MR technology in facility management is still a new approach and previous studies on this subject are limited. To fill this gap in facilities management, the first step is to identify the requirements for a BIM-based MR environment that allows BIM models to be used effectively by end-users. This thesis aims to determine the requirements for an MR environment that will enable BIM models to be used interactively by the end-users in facility management phase. The objectives of the research are to (1) define the end-user requirements for information content, (2) determine the functional characteristics of a BIM-integrated MR environment, (3) develop a use case to be used in prototype development in the future studies, (4) develop a usability test procedure to test the usability of an MR environment for FM purposes. Focus group meetings and interview methods were used to define the needs. Protocols including information analysis and synthesis with open-ended questions were prepared before focus group meetings and interviews. The research steps can be listed as follows: (1) defining user requirements and functional characteristics of a BIM integrated MR environment via focus group meetings and interviews with building users and facility management teams, (2) developing a use case according to the specified requirements, (3) validation of requirements and use case, by receiving feedback from end-users, (4) proposing a usability test procedure based on the literature review and needs. The contributions of the study are the determination of the information requirements, the functional characteristics of a BIM-integrated MR environment that is used in facility management, and development of a use case that describes the actors and actions. Also, a usability test procedure was proposed to test the usability of an MR environment for FM purposes. The results of this thesis can be used to develop and test a prototype for the BIM-integrated MR environment. Such an environment will increase human-computer and human-building interaction in facility management. In this way, BIM-based systems will be used effectively by end-users who are not experts in BIM. In this way, the use of BIM is not going to be limited to the design and construction phases, and will extend to the facility management phase.