Temporomandibular eklem bölgesine ankaferd enjeksiyonunun antienflamatuar etkisinin değerlendirilmesi
Study of antiinflamatory effect of intraarticular ankaferd blood stopper injection in the temporomandibular joint
  1. Tez No: 639928
  2. Yazar: HACER FULYA ÜÇEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda deneysel olarak indüklenen Temporomandibular eklem(TME)'de artrit ile TME değişikliklerinin tedavisinde Ankaferd Blood Stopper (ABS, Ankaferd Health Products Ltd, Turkey) 'ın antienflamatuar etkinliğini histopatolojik olarak araştırmaktır. Yöntemler: Bu çalışmada 12 haftalık 25 Sprague dawley sıçanı kullanılmış olup 5 grup oluşturulmuştur. TME artritini indüklemek, kronik enflamasyon oluşturmak amacıyla Complete Freund Adjuvanı(CFA) daha önce yapılmış olan çalışmalarda belirtilmiş olan protokola göre 0. Gün 50 μl CFA ve 15. Gün 50 μl CFA olacak şekilde ikili intraartiküler enjeksiyon ile uygulanmıştır. ABS antienflamatuar etkinliği çalışması için 4 gruba ayrı ayrı 1)CFA 2)0.05ml ABS ve CFA 3)0.075ml ABS ve CFA 4)0.1 ml ABS ve CFA simultane olarak uygulanmıştır. Tüm sıçanlar, tedaviden 30 gün sonra sakrifiye edilmiştir. TME'i içeren sagital kesitler tüm sıçanlardan diseke edilmiş ve histopatolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: Gruplar incelendiğinde Sinovit tablosu İnterlökin-1(IL-1),İnterlökin-6(IL-6), Tümör nekroz faktörü-α(TNF-α) ve Prostoglandin-E(PGE) değerlendirmesinde 0.075ml ABS ile iyileşme gösterdi ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Kapsülit, tablosu IL-6 ve PGE değerlendirmesinde 0.05ml ABS ile iyileşme gösterdi ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Retrodiskit tablosu IL-1, IL-6, TNF-α ve PGE değerlendirmesinde 0.05ml ABS ile iyileşme gösterdi ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Osteoartrit tablosu IL-1 ve IL-6 değerlendirmesinde 0,05ml ABS ile; , TNF-α ve PGE değerlendirmesinde 0.075ml ABS ile iyileşme gösterdi ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç: ABS hemostatik ajan olmasının yanında intraartiküler enjeksiyon tedavisinde antienflamatuar etkisini yaptığımız bu çalışmada ortaya koymuş olup enflamatuar eklem rahatsızlıklarının tedavisinde klinik açıdan yeni bir tedavi prensibi oluşturabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this pilot study was to evaluate the anti-inflammatory properties of Ankaferd Blood Stopper (ABS, Ankaferd Health Products Ltd, Turkey) histopathologically on temporomandibular joint disorders treatment in experimental temporomandibualr joint (TMJ) arthritis of growing rats. Methods: In this pilot study 25 Sraque Dawley growing rats (12 week old) were used and divided into 5 groups randomly. To be able to study chronic inflammation, joint inflammation was induced by injecting complete Freund's adjuvant (CFA) into the TMJ's of Sprague-Dawley rats according to the double intraarticular injection protokol formulated in the studies with injection of 50μl CFA in first and 15th day. To study antiinflammation property of ABS each of groups received 1)CFA, 2) 0.05 ml of ABS and CFA, 3) 0,075 ml of ABS and CFA 4) 0.1 ml of ABS and CFA simultaneously. All rats were euthanized 30 days later. Sagital sections of TMJs were dissected and evaluated histopathologically. Results: According to the study of groups, Synovitis has recovered according to the IL-1, IL-6 TNF-α and PGE study with 0.075ml of ABS and was statistically meaningfull. Capsulities has recovered according to the IL-6 and PGE evaluation with 0.05ml of ABS and was statistically meaningfull Retrodiscitis has recovered according to the IL-1, IL-6 TNF-α and PGE study with 0.05 ml of ABS and was statistically meaningfull. Osteoartritis has recovered according to the IL-1, IL-6 with 0.05 ml of ABS, TNF-α and PGE study with 0.075ml of ABS and was statistically meaningfull. Conclusion: ABS is known to be a hemostatic agent besides this, intra-articular ABS injection showed antiinflammatory effect in this TMJ model which were statitistically meaningfull. We can conclude that ABS can be regarded as a new antiinflamatory intraarticular agent but further study is needed