Robots and human labor: dynamics, Intergenerational impacts and inequality
Robotlar ve insan emeği: Dinamikler, nesiller arası etkiler ve eşitsizlik
  1. Tez No: 639950
  2. Yazar: ASLI AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üretim süreçlerinde robot kullanımının hızla arttığı günümüz dünyasında, insan emeğine ilişkin geleceğe yönelik tahminler önemli bir araştırma konusunu oluşturmaktadır. Bu tezde, kullanımı yaygınlaşmakta olan robotların işgücü piyasaları üzerindeki etkileri gözlemlenmekte; bu amaçla robotların insan emeği üzerindeki etkisi teorik ve ampirik tahmin yöntemleriyle araştırılmaktadır. İlk bölümde ücret üzerindeki etkiler, robotların, insan emeğinin ve fiziki sermayenin dahil edildiği iki dönemliardışıknesillerbüyümemodeliüzerinden analiz edilmekte, emek üzerindeki olası etkileri tartışılmaktadır. Elde edilen analitik sonuç, robotların emek tasarrufu sağlayan etkisine yönelik görüşleri desteklemekte, istihdam üzerindeki olumsuz etkisini göstermektedir. İkinci bölüm, istihdam üzerindeki robotik etkinin ampirik yöntem ile incelenmesine ayrılmıştır. Robot kullanımının istihdam etkisini test etmek için 2004-2016 dönem aralığında 47 ülke üzerinden yeni panel verileri kullanılmıştır. Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodunun (SYS-GMM) tahminlemesi sonucu elde edilen bulgular, her bir birimlik robot artışı sonucunda toplam istihdam oranında yüzde 0.7 düşüş yaşandığını ortaya koymaktadır. Yüksek gelir gurubundaki ülkeler için bu etki daha olumsuzdur; ilave her robot artışınınistihdamoranındanedenolduğukayıpyüzde3.1 olaraksaptanmıştır. Robotların heterojen işgücü piyasası üzerindeki etkisi üçüncü bölümde incelenmiştir. Heterojenlik, dört farklı yaş grubu ve cinsiyet sınıflandırması üzerinden gözlemlenmektedir. Yaş guruplarına dayalı yapılan dinamik panel veriye yönelik ampirik analizlerde robotlardan en olumsuz etkilenen gurubun 25 yaş altı genç çalışanlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, göreceli olarak en az olumsuz etkilenen gurup emekliliğe en yakın olan çalışanlara ait olurken, orta yaş olarak adlandırılabilecek çalışanlar robotlardan olumlu yönde etkilenmektedir. Yaş guruplarına yönelik yapılan analiz sonucu elde edilen ampirik kanıtlar, robotların farklı becerilere sahip çalışanlar üzerinde farklı etkilerini savunan vasıf-yanlı teknolojik değişim (Skill-Biased Technological Change, SBTC) hipotezlerini desteklemektedir. Ayrıca elde edilen sonuçlara göre robotların olumsuz etkisine erkek çalışanlar daha fazla maruz kalmaktadır. Elde edilen bu bulgu, görev-yanlı teknolojik değişim (Task-Biased Technological Change, TBTC) tezi ile de uyumluluk göstermekte; erkek çalışanların daha olumsuz etkilenmeleri, kadın çalışanlara göre daha fazla rutin işlerde çalışmasının bir sonucu olarak açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the use of robots in production processes is increasing, future predictions about human labor constitute an important research subject. In this dissertation, the implications of rising robots on labor markets are observed. For this purpose the effect of robots on human labor is investigated through theoretical and empirical estimation methods. The first chapter illustrates a two-period overlapping generations framework, including robots, human labor and physical capital in the production process. Our model is consistent with labor-saving or labor-replacing impact of robotics and the OLG dynamics indicate a negative impact of robots on employment. Chapter 2 addresses the empirical investigation of the robotic impact on employment. We use novel panel data for 47 countries over the period 2004-2016 to test the employment impact of robot-usage. Our SYS-GMM estimates show that each additional robot usage leads a 0.7 percent drop in employment for selected countries. The magnitude of employment impact of robots becomes higher in high-income countries that each robot increase causes 3.1 percent drop in employment rate. The impact of robots on heterogeneous labor market is investigated in chapter 3. Heterogeneity is observed among four different age groups and gender classifications. Regarding the analyses based on age groups, dynamic panel data estimation provides empirical evidence that most negatively affected group is young people under the age of 25. In addition, while the least negatively affected group is the oldest group, the middle age group is found to be positively affected. Regarding to age group classification, results support the skill-biased technological change (SBTC) hypothesis in which different skill groups diverge against robotic impacts. The results also indicate that robots are more unfavorable to men workers. This situation is explained conceptually with task-biased technological change (TBTC), as a result of the fact that male employees are quantitatively more involved in routine jobs than women.