Psikolojik sözleşme ihlali'nin işe gömülmüşlük ve işten ayrılma niyetine etkisi: Afyonkarahisar'daki beş yıldızlı otel işletmeleri örneği
The effect of psychological contract breach on job embeddedness and intention to leave: A case study on five star hotels in Afyonkarahisar
- Tez No: 639951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerini oluşturan unsurlardan en önemlisi yetişmiş insan kaynağı ve bu insan kaynağının en yüksek verimlilikte elde tutulmasıdır. Çalışanların işten ayrılmaları işletmeler için işleyiş ve maliyet açısından büyük problemler yaratmakla beraber çalışanların işletmede kalmaları için işe gömülmüşlük düzeylerini tetikleyen unsurların da anlaşılması işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Bu araştırmada, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin psikolojik sözleşme ihlali algılarının işe gömülmüşlük ve işten ayrılma niyetlerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde öncelikle araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlara ilişkin altyapının oluşturulması için ulusal ve uluslararası literatür taramasına yer verilmiştir. Uygulamalı bir nitelik taşıyan bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılarak beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenlerinin görüşleri alınmıştır. Çalışmanın evrenini Afyonkarahisar ili merkez ve Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren turizm işletme belgeli beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenleri oluşturmakta olup, toplam 442 adet işgören anketi değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların ankete ilişkin görüşlerine faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, t testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılarak sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre işgörenlerin psikolojik sözleşme ihlali algılarının ve işten ayrılma niyetlerinin düşük seviyede olduğu, işe gömülmüşlük düzeylerinin ise yüksek seviyede olduğu belirlenmiş olup ayrıca gerçekleştirilen analizler neticesinde psikolojik sözleşme ihlalinin işe gömülmüşlük üzerinde negatif yönlü ve işten ayrılma niyeti üzerinde ise pozitif yönlü etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factor for hotel businesses in the tourism sector is qualified human resources and keeping this human resource at the highest efficiency. While leaving the job creates great problems in terms of functioning and cost for the hotel management, it is vital for the hotel management to understand the factors that cause of job embeddedness for the employees to stay in the job. In this study, it was aimed to determine the effect of psychologıcal contract breach on job embeddedness and ıntentıon to leave. Within the framework of this purpose firstly, the theoretical background of the study was formed in order to establish the infrastructure related to the concepts that the variables of the research. Afterwards, the opinions of five star hotel management employees were obtained by using the survey technique as the data collection method. The sample of the study consists of five-star hotel management in Afyonkarahisar province and Sandıklı district and a total of 442 employees' surveys have been evaluated. The results of the participants answer were tried to be obtained through factor analysis, reliability analysis, percentage, frequency and arithmetic mean values, t test, analysis of variance, correlation analysis and regression analysis. Results supported the view that that psychological contract breach perception and intention to leave job of the employees to have at a low level while job embeddedness is high level. In addition, it has been concluded as a result of the conducted analysis that the psychological contract breach has negative effect on job embeddedness and positive effect on intention to leave.