İslam hukukuna göre cerrrahi nitelikli estetik operasyonlar
Surgical aesthetic operation in terms of Islamic law
- Tez No: 639963
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İslam hukuku hayatın her alanında söz sahibidir. Her güncel meselenin fıkhi hükmü Müslümanlar açısından önem teşkil etmektedir. Estetik cerrahi meselesi de bu güncel meselelerden bir tanesidir.Bu nedenle cerrahi olarak yapılan tüm estetik operasyonları tıb bilimindeki uygulama biçimi ile genel hatlarıyla tanıttıktan sonra fıkhi olarak incelemeye çalıştık. Bu kapsamda tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde beden ve estetik başlığı altında dinlerde ve beden ile hususi ilişkisinden dolayı antik yunan'da bedenin nasıl algılandığı ve ne konumda olduğunu inceledik. Ardından estetik başlığı ile estetik adına tarihte yapılan uygulamalara ve günümüzde güzellik algısının nasıl olduğuna değindikten sonra İslam'ın estetiğe bakışını vermeye çalıştık. İkinci bölümde estetik cerrahinin ne zamandan beri var olduğunu ve dinlerin bu operasyonlara ne yorum yaptığını aktardık. Sonrasında kısaca estetik cerrahiye başvurma nedenlerini inceledik. Ardından ise cerrahi olarak nitelenen her estetik operasyonu tıb bilimindeki ayrıntılarıyla ele aldık. Bu noktada tıp fakültesinde kendileriyle mülakatlarda bulunduğum hocalarıma teşekkür ederim. Son bölümde ise estetik operasyonların hem modern hukuk hem de fıkıhtaki hükmünü ele aldık. İslam hukukunda bu konu tek başına değerlendirilemeyeceğinden dolayı öncelikle ilgili meseleleri müstakil başlıklar halinde inceledik. Bu konuya dair verilmiş fetvalara ulaşabildiğimiz kadarıyla gerek arapça gerekse ingilizce eserlerden tercüme ederek okuyucuya fikir vermesi açısından yer verdik. Araştırma sonucunda ortaya çıkan neticeyi belirttik.
Özet (Çeviri)
Islamic law has a say in all areas of life. The jurisprudence of every current issue is important for Muslims.The issue of aesthetic surgery is one of these current issues. For this reason, we tried to examine all aesthetic operations performed surgically as fiqh after introducing them in general terms with the application form in medical science. In this context, the thesis consists of three parts. In the first part, under the title of body and aesthetics, we examined how the body was perceived and in what position it was in ancient Greece because of its special relationship with the body and religions. Then, we tried to give the view of Islam to aesthetics after mentioning the applications made in history in the name of aesthetics and how the perception of beauty is today with the title of aesthetics. In the second part, we talked about how long aesthetic surgery has existed and what religions interpret these operations. Then, we briefly examined the reasons for applying to plastic surgery. Then, we discussed every aesthetic operation described as surgery with the details of medical science. At this point, I would like to thank my professors at the medical school with whom I interviewed. In the last part, we discussed the provisions of aesthetic operations in both modern law and fiqh. Since this issue cannot be considered alone in Islamic law, we first examined the related issues under separate headings. As far as we can reach the fatwas given on this subject, we have translated them from both Arabic and English works to give an idea to the reader. We stated the result of the research.