Kitlesel olaylarda lojistik hazırlık ve sağlık tedbiri planlamaları
Logistic preparation and health plans in mass events
  1. Tez No: 639967
  2. Yazar: HÜLYA ARABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık Bakanlığı bünyesinde“Afet veya olağandışı durumlarda, aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede, imkân ve kabiliyetlerini kullanarak, uygun yöntemlerle, medikal müdahale etmek ve kurtarmak”olarak görev tanımı belirlenmiş olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), sağlık hizmetlerinin kesintiye uğradığı ya da yeni sağlık hizmeti ihtiyacının olduğu durumlarda, gerekli hizmetin verileceği ortamların, imkanlar dahilinde kurulmasını ve işletilmesini sağlamaktadır. Bu tür faaliyetlerin icrası için detaylı bir ön çalışma, hazırlık ve planlama gerekmektedir. Çok sayıda kişinin katılacağı bir organizasyonda risk analizi ve proaktif bir planlama yapmak önemlidir. Tam ve doğru bir raporlama, gelecek faaliyetlerdeki medikal hizmet kalitesini yükseltmek adına UMKE ekiplerine yön verecek, lojistik ve personel hazırlığı konusunda yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
National Medical Rescue Teams (UMKE) within the Ministry of Health, who have been designated as recovery in disasters or extraordinary situations, with special training and equipment they receive, the victims at the scene, in the shortest time possible, by means of their capabilities, appropriate methods, medical intervention and rescue dık, In cases where health services are interrupted or in need of new health services, it provides the establishment and operation of the environments in which the necessary services will be provided. A detailed preliminary study, preparation and planning are required to carry out such activities. Risk analysis and proactive planning are important in an organization where a large number of people will participate. A full and accurate reporting will guide the UMKE teams to improve the quality of medical services in future activities and guide the preparation of logistics and staff