Üretkenliğin dış ticaret açığı üzerindeki etkisi
The impact of productivity on foreign trade deficit
- Tez No: 639968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, seçilmiş 63 ülke verilerinden hareketle 2010-2015 yıllarını kapsayan dönem için üretkenliğin ihracatın ithalatı karşılama oranını ne şekilde etkilediği hususu incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler literatürde kabul gören Dünya Bankası veri tabanından temin edilmiştir. Elde edilen veriler, kurulan model doğrultusunda Regresyon analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analiz neticesinde üretkenlik ile ihracatın ithalatı karşılama oranı arasında doğrusal ve pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Üretkenliğin artışıyla birlikte ihracat potansiyeli de artmakta ve bu durum harcamalar yönüyle GSYH üzerinde pozitif bir etki oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, dış ticaret, üretim ve üretkenlik kavramları ele alınmakla birlikte, dış ticaret teorilerine de yer verilmiştir. Bu teorilerden hareketle, çalışmanın kavramsal çerçevesi belirginleştirilmiş ve ele alınan değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması için GSYH, ihracatın ithalatı karşılama oranı kavramları açıklanmıştır. Ayrıca, bu kavramların hesaplanmasına ilişkin yaklaşımlara da yer verilmek suretiyle kavramlar arasındaki ilişki daha da somutlaştırılmıştır. Yapılan analizler neticesinde üretkenlikle ihracatın ithalatı karşılama oranı arasında güçlü bir bağlantı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the data of 63 selected countries, the issue of how productivity affects the ratio of exports to imports for the period covering the years 2010-2015 has been examined. The data used in there search were obtained from the World Bank data bases, which are accepted in the literature. The data obtained were subjected to Regressionanalysis in line with the model established. As a result of the analysis, there was a linear and positive relationship between productivity and coverage. With the increase in productivity, the export potential also increases and this situation has a positive effect on GDP in terms of expenditures. With in the scope of there search, foreign trade the ories are included, as well as the concepts of foreign trade, production and productivity. Based on these the ories, the conceptual frame work of the study has been clarified and the concepts of GDP, coverage ratio have been explained in order to reveal the relationship between the variables discussed. Inaddition, the relationship between the concepts has been made more concreteby in cluding the approaches to calculate these concepts. As a result of the analysis, it was determined that there is a strong correlation between productivity and coverage.