Ülkelerin lojistik performansının dış ticaret dengesine etkisi
  1. Tez No: 639994
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ulaşım, Econometrics, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, dünya üzerindeki ülkelerin lojistik verileri incelenmiştir. Bu verilerle ihracatın ithalatı karşılama oranı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmada birçok ülke ve kurum tarafından alanlarında kıstas olarak kullanılan uluslararası kurumların hazırladığı güvenilirliği test edilmiş ikincil veriler kullanılmıştır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça lojistik performans endeksi puanlarının yükseldiği görülmüştür. Bu yükselişlerle beraber ihracatın ithalatı karşılama oranı üzerine olumlu etkiye dikkat çekilmiştir. Çalışmada literatürde kabul edilen araştırma verileri kullanılmıştır. Lojistik kavramı ve dış ticaret kavramları incelenmiştir. Yine lojistik kavramının alt kavramları olan; müşteri hizmetleri, taşıma, depolama, elleçleme, tedarik ve satın alma, talep tahmini ve üretim planlaması, gümrükleme, sigortalama, ambalajlama, sipariş yönetimi ve stok envanter yönetimi konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın kapsamı dâhilinde lojistik performans endeksi verileri ile ihracatın ithalatı karşılama oranı verileri incelenmiştir. Endekslerden, Lojistik performans endeksi yaklaşık olarak 150 ülkede uluslararası lojistik firmalarında çalışan yaklaşık 1000 alanında profesyonel yöneticiye uygulanan anketler sonucunda elde edilen verilerle belirlenmiş ve 2 yılda bir dünya bankası tarafından yayınlanan bir endekstir. Uluslararası dış ticaret verileri ise Trade Map veri tabanından temin edilmiştir. Toplanılan veriler ile SPSS kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda lojistik performans ile ihracatın ithalatı karşılama oranı arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, logistics data of countries around the world were examined.The relationship between these data and Import coverage rate by Export was analyzed. In the study, the reliability tested secondary data prepared by international institutions, which are used as criteria by many countries and institutions, were used. It was observed that logistics performans ındex scores increased as the development levels of the countries increased. Along with these rises, to the positive effect on the Import coverage rate by Export was attract attention. The research data accepted in the literature were used in the study. The concept of logistics and foreign trade examined. Again, the sub-concepts of the concept of logistics; topics of Customer service,transport,storage,handling,supply and purchasing,demand forecast and production planning,customs clearance,insurance,packaging,order management and stock inventory management are emphasized. Within the scope of the study, logistic performance index data and import coverage rate by export data were examined. Of the Indices, the Logistics performance index is an index published by the world bank every 2 years, determined by data obtained from surveys applied to approximately 1000 professional managers working in international logistics companies in approximately 150 countries. International foreign trade data were obtained from the Trade Map database. Regression analysis was performed using SPSS with the collected data. As a result of the analysis, it was found that the relationships between logistics performance and the Import coverage rate by Export were statistically significant.