Kuşak ve yol girişimi (BRI) projesinin Türkiye'ye ekonomik katkılarının panel veri analizi ile araştırılması
- Tez No: 949052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Çin'in öncülüğünde geliştirilen Kuşak ve Yol Girişimi (Belt and Road Initiative - BRI) projesinin Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki ekonomik etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin BRI güzergâhında yer alan dört ülke—Çin, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan—ile olan ticari ilişkileri panel veri analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Modelde, Türkiye'nin bu ülkelere yönelik ihracatı bağımlı değişken olarak ele alınırken, söz konusu ülkelerin nüfus, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve reel efektif döviz kuru değişkenleri bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Veri analizinde Eviews 10.0 programı kullanılmıştır. Panel veriye ait tanımlayıcı istatistikler, yatay kesit bağımlılığına yönelik Augmented Dickey-Fuller (CADF) birim kök testi ve Panel ARDL testi kullanılmıştır. Ayrıca PMG (Pooled Mean Group), MG (Mean Group) ve DFE (Dynamic Fixed Effects) tahmincileri kullanılmış ve Hausman testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, BRI projesinin Türkiye'nin bölgesel ticaret akışlarını güçlendirdiğini ve ekonomik entegrasyonu hızlandırdığını göstermektedir. Panel veri analiz sonuçları, Türkiye'nin seçili ülkelerle olan ticaret hacminin, özellikle karşı tarafın ekonomik büyüklüğü (GSYİH) ve döviz kuru dinamiklerinden güçlü bir şekilde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, söz konusu ülkelerdeki ekonomik büyümenin Türkiye'nin ihracatını pozitif yönde etkilediği, ancak reel efektif döviz kuru dalgalanmalarının ticaret akışında belirsizlik yaratarak dış ticaret dengesini etkileyebileceği belirlenmiştir. BRI projesinin sunduğu lojistik ve altyapı yatırımlarının Türkiye'nin ihracat performansını artırıcı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ancak Türkiye'nin bu fırsatları daha etkin değerlendirebilmesi için, döviz kuru dalgalanmalarına karşı ihracatçıların korunması, ticaret politikalarının bölgesel iş birliğini teşvik edecek şekilde geliştirilmesi ve ulaştırma altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir. Uzun vadede, BRI kapsamındaki stratejik yatırımların Türkiye'nin dış ticaret dengesine ve ekonomik büyümesine sürdürülebilir bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the economic impacts of the Belt and Road Initiative (BRI), led by China, on Turkey's foreign trade. The commercial relations between Turkey and four countries along the BRI route—China, Azerbaijan, Kazakhstan, and Georgia—are analyzed using the panel data analysis. In the model, Turkey's export and import volumes with these countries are considered as the dependent variable, while the independent variables include the population, Gross Domestic Product (GDP), and the real effective exchange rate of these countries. Eviews 10.0 software was used in data analysis. Descriptive statistics of panel data, Augmented Dickey-Fuller (CADF) unit root test for cross-sectional dependency and Panel ARDL test were used. Additionally, PMG (Pooled Mean Group), MG (Mean Group) and DFE (Dynamic Fixed Effects) estimators were used and the Hausman test was applied. The findings suggest that the BRI has strengthened Turkey's regional trade flows and accelerated economic integration. The results from the panel data analysis indicate that Turkey's trade volume with the selected countries is significantly influenced by the economic size (GDP) and exchange rate dynamics of the counterpart countries. In this context, the economic growth in these countries has a positive effect on Turkey's exports, while fluctuations in the real effective exchange rate create uncertainties in trade flows, potentially affecting the foreign trade balance. The logistics and infrastructure investments associated with the BRI have a positive impact on Turkey's export performance. However, in order for Turkey to capitalize on these opportunities more effectively, it is essential to protect exporters from exchange rate fluctuations, develop trade policies that promote regional cooperation, and strengthen transportation infrastructure. In the long term, strategic investments within the framework of the BRI are expected to provide sustainable contributions to Turkey's foreign trade balance and economic growth.