Futbol endüstrisine yön veren lisanslı futbol menajerlerinin görev ve sorumluluklarının incelenmesi: Türkiye futbol ligleri örneği
Investigation of duties and responsibilities of licensed football agent's directing the football industry: Turkish football leagues sample
  1. Tez No: 640119
  2. Yazar: SERDAR ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Profesyonel sporcular saha içinde mesleklerini yerine getirirken, saha dışında kendilerini temsil etmeleri için menajerlerini görevlendirmektedirler. Menajerler sporcuların saha dışı hayatını yönetip yürüterek, sporcuların sadece saha içi performanslarına odaklanmalarını sağlamaktadırlar. Birçok profesyonel sporcu, menajerlerini saha dışı yaşamları için güvenilir danışman olarak görerek; sözleşme temasları, PR ve marka geliştirme, finansal geleceklerini güvence altına alma ve spor sonrası kariyer planı konularında menajerlerden faydalanmaktadırlar. Sporcu hayatında bu kadar önemli bir rol üstlendikleri için menajerlerle sporcular arasında bir güven ilişkisi doğmaktadır. Duyulan güveni kötüye kullanarak; sporcunun atletik yeteneğinin kötüye kullanılması, finansal geleceğinin tehlikeye atılması, öğrenim hayatına zarar verme ve sözleşme şartlarına aykırı hareket etme gibi ihlallerde bulunan menajerlerin yasalarla veya ilgili kurum yetkililerince denetlenmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, sporcuların mesleki ve özel yaşamlarında bu kadar önemli rol oynayan menajerlik kavramının ortaya konması, dünyada ve ülkemizde bu kavaramın gelişim sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu'ndan Lisanslı Futbol Menajeri unvanını almış, futbol branşında görev yapan menajerlerin görev sorumlulukları ile futbolcuların bu konu hakkında fikirlerinin ortaya konmasının oldukça önemli olduğuna inanılmaktadır. Araştırma katılımcılarıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen verilerin tematik kodlama analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ikna ve memnuniyet, hukuki danışmanlık, PR ve sponsorluk çalışmaları, kişisel yakınlık, genel davranış kuralları temalarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional athletes appointee their managers to represent themselves outside of the field, while performing their profession in the field. Managers ensure that athletes focus only on their on-site performance by managing and conducting the life of the athletes outside of the field. Many professional athletes see their managers as reliable advisors for their outside of the field; they benefit from their managers in terms of contract contacts, PR and brand development, securing their financial future and future plans about their sport career. A relationship of trust emerges between managers and athletes due to their important roles in athlete's life. Managers, who make actions such as abuse of athlete's athletic ability, endangering athlete's financial future, harming athlete's education life and acting against the terms of the contract in violation of the established trust relationship, must be audited by the laws or the relevant institution authorities. In this thesis study, it is aimed to reveal the concept of management, which plays such an important role in the professional and private lives of athletes, and to evaluate the development process of this concept in the world and in our country. It is believed that it is very important to reveal the opinions and responsibilities of the Managers who have received the title of Licensed Football Manager from Football Federation of Turkey and to reveal the opinions of the footballers on this subject. In the research, the interviews were made in detail with the participants, and the thematic coding analysis of the data was carried out. The obtained results revealed the themes of persuasion and satisfaction, legal counseling, PR and sponsorship studies, personal intimacy, general rules of conduct.