Göçmen öğrencilerin kavramsal hazır bulunuşluk düzeylerinin akademik başarı ve motivasyona etkisi
Effect of conceptual readiness levels of immigrant students on academic achievement and motivation
- Tez No: 640118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kavram öğrenimi ve öğretimi günümüzde araştırmalara hatırı sayılır derecede konu olmuş çalışma alanlarıdır. Özellikle Fen Bilimleri alanında sıkça karşılaşılan kavram öğretimi, içeriği itibariyle Sosyal Bilgiler dersi için de önem arz etmektedir. Birçok disiplinin bütünleşmesiyle oluşan Sosyal Bilgiler dersi, doğal olarak her disiplinin kendine özgü kavramlarını içinde barındırmaktadır. Bununla birlikte, her kavramın öğrencilere kazandırılması kolay olmamaktadır. Özellikle herhangi bir kavramın toplumun kültürüyle bütünleşmiş olmasının veya kavrama toplumsal bir anlam yüklenmiş olmasının, o toplumun kültürü içinde yetişmemiş olan kişilerin söz konusu kavramları öğrenebilmesi için zorlayıcı bir faktör olduğu söylenebilir. Mevcut çalışmada, bazı kavramların daha önce öğrenilmiş olup olmamasının yeni öğrenmeleri ve dolayısıyla akademik başarıyı ve motivasyonu etkileyeceği varsayımından yola çıkılmıştır. Çalışmaya konu edilen kavramlar, Hayat Bilgisi dersi kapsamında 1.sınıftan itibaren öğretilmeye başlanmıştır. Bayrak ve marş kavramları 1.sınıfta, cumhuriyet kavramı 3.sınıfta verilmesi beklenen kazanımlardır. Benzer şekilde cumhuriyet, demokrasi, milli egemenlik ve bağımsızlık kavramları 4.sınıf Sosyal Bilgiler ders içeriğinde geçen kavramlardır. Araştırmada özellikle 1.sınıftan itibaren Türkiye'de eğitim görmemiş olan göçmen öğrencilerin bu kavramlarla daha önce karşılaşmamış olmaları ve 5.sınıf Etkin Vatandaşlık ünitesinde adı geçen kavramları bilmemelerinin ünite kazanımlarına ulaşma düzeylerine etki edeceği düşünülmektedir. Buradan hareketle mevcut çalışmanın amacı göçmen öğrencilerin 5.sınıf Etkin Vatandaşlık ünitesinde geçen egemenlik, bağımsızlık, bayrak, başkent, cumhuriyet, demokrasi kavramlarını öğrenme düzeylerinin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda sözü edilen kavramlar ele alınarak kavramsal hazır bulunuşluk düzeylerini artırmaya yönelik ders planları hazırlanmış ve uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin KHBT son test puanlarına göre deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. İki grubunda dersine giren sosyal bilgiler öğretmeni tarafından uygulanan II. dönem II. yazılı sınav notlarına bakıldığında da Etkin Vatandaşlık ünitesi kapsamında sorulan sorulara deney grubundaki öğrencilerin doğru cevap verme oranlarının kontrol grubundaki öğrencilere oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Özellikle deney grubundaki öğrencilerle yapılan çalışmalar ve etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarını arttırmada etkili olduğu görülmektedir. Kontrol grubu öğrencilerinin ise başarı oranlarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Başlangıçta deney ve kontrol gruplarındaki motivasyonun aynı olduğu gözlenirken, deney grubunda uygulanan etkinliklerle birlikte öğrenci motivasyonlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen ile tasarlanmıştır. Araştırma Bursa ili Yıldırım ilçesinde yer alan bir devlet okulunda yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, concept learning and teaching is a subject of considerable research. The concept teaching which is frequently encountered especially in the field of Science is also important for the Social Studies course in terms of its content. Social Studies course, which is formed by the integration of many disciplines, naturally incorporates the unique concepts of each discipline. However, it is not easy to acquire each concept to students. In particular, it can be said that the integration of any concept into the culture of the society or that the concept has a social meaning is a compelling factor for the people who are not educated in the culture of that society to learn these concepts. In the present study, it is assumed that whether some concepts have been learned before will affect new learning and consequently academic achievement and motivation. Within the scope of the Life Science course, the concepts that are subject to the study have been taught starting from the first grade. The concepts of flag and anthem are expected to be given in the first year and the concept of the republic in the third year. Similarly, the concepts of republic, democracy, national sovereignty and independence are the concepts that are included in the 4th year Life Science course content. Research on immigrants, especially from the 1st year students who receive education in Turkey are expected to have effect on the earlier encounter with these concepts and reach Grade 5 Active Citizenship unit at the domain level unit gains that they know the concepts. From this point of view, the aim of the present study is to examine the effect of learning levels of the concepts of sovereignty, independence, flag, capital, republic, democracy in the 5th grade Active Citizenship unit on academic achievement and motivation. In line with this aim, by considering the mentioned concepts, lesson plans were prepared and implemented to increase the level of conceptual readiness. A significant difference was observed in favor of the experimental group according to the final test scores of the students in the experimental and control groups. In the two groups, II. period II. Looking at the written exam scores, it is seen that the correct answers of the students in the experimental group are higher than the students in the control group. It is seen that especially the studies and activities with the students in the experimental group are effective in increasing the academic success of the students. The control group students were found to have low success rates. While it was observed that the motivation in the experimental and control groups were the same at the beginning, there was a significant difference in favor of the experimental group with the activities applied in the experimental group. Research, to work with experimental design which is one of the quantitative research methods. The research is located in Yıldırım district of Bursa province.