İşgal altındaki Filistin topraklarında faaliyet gösteren siyonist yerleşim hareketleri: Gush Emunim, Yesha Konseyi ve Tepe Gençliği
Zionist settlement movements operating in the occupied Palestinian territory: Gush Emunim, Vesha Council and Hilltop Youth
- Tez No: 640128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN MUZAFFER BÖLME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Filistin-İsrail meselesi, günümüzün en çetrefilli sorunlarından biridir. Bu soruna sebep olan birçok faktör olmasıyla birlikte, bunlar arasında en çok öne çıkan başlıklardan biri İsrail yerleşim politikası olmuştur. Devlet öncesi dönemde Siyonizm tarafından Filistin toprakları üzerinde bir Yahudi yurdunun sağlanması için uygulanan yerleşim politikası, İsrail devletinin kuruluşundan sonra da uygulanmaya devam etmiştir. Bu tez çalışması, bölgedeki havanın giderek kötüleşmesine neden olan yerleşim politikasının uygulanmasında yalnızca İsrail devletinin değil, aynı zamanda devletten bağımsız olarak yapılanan Siyonist yerleşim hareketlerinin de rollerine temas etmeyi ve bu rolleri sebebiyle İsrail devleti ile ne gibi bir etkileşim içerisinde olduklarını incelemeyi hedeflemektedir. Bundan yola çıkarak, birçok yerleşim hareketinin kurulmasıyla birlikte bu hareketler arasında en etkili olmaları sebebiyle Gush Emunim, Yesha Konseyi ve Tepe Gençliği örneklem olarak seçilerek bu hareketlerin ideolojik düşünceleri, yerleşim faaliyetleri ve İsrail devleti ile olan ilişkileri incelenmiş, bu çerçevede değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma, söz konusu yerleşim hareketlerinin İsrail devletinin yerleşim politikasında önemli bir yere sahip olduklarını ileri sürmektedir. Literatürde yerleşim hareketleri genel itibariyle göz ardı edilmiş, bu çerçevede İsrail yerleşim politikası açıklanmaya çalışılmıştır. Bu tez, bu yönüyle literatürdeki çalışmalardan ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Palestinian-Israeli issue is one of the most complicated issues of the modern-day. While there are many factors which cause this problem, Israeli settlement policy is one of the most prominent topics among these factors. The settlement policy, which had been implemented by Zionism to provide a Jewish homeland on the Palestinian territory in the pre-state period, has been continued to be implemented even after the establishment of the Israeli state. This thesis study aims to touch the roles of not only the state of Israel but also the Zionist settlement movements, which are organized independently from the state of Israel in the implementation of settlement policy which deteriorates the issue in the region day by day, and to examine what interaction they have with the state of Israel. Based on this, with the establishment of many settlement movements, Gush Emunim, Yesha Council and Hilltop Youth are chosen as samples because they are the most effective among all Zionist movements, and their ideological thoughts, the settlement activities and relationships with the Israeli state are examined and evaluated within this framework. This study puts forward that the settlement movements have an important position in the settlement policy of the state of Israel. In the literature, the settlement movements have always been neglected in general, and Israel's settlement policy has been tried to be explained within this framework. This thesis differs from the studies in the literature in this respect.