Çocuk yoğun bakım ünitesi ihtiyacı olan hastalarda atelektazi sıklığı ve özelliklerinin araştırılması
Clinical spectrum and characteristics of children with atelectasis in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 640186
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAN BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) atelektazi sıklığının ve atelektazi gelişimesine katkıda bulunan risk faktölerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Kasım 2018 ve Kasım 2019 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalar değerlendirmeye alındı. Hastaların ÇYBÜ'de izlemleri sırasında çekilen akciğer direkt grafileri, iki çocuk yoğun bakım uzmanı ile birlikte değerlendirildi. Olası risk faktörleri (yaş, kardiyak veya diğer operasyonlar sonrası izlem, post-op ilk 24 saat, vücut ağırlığı Z skoru, nörolojik hastalıklar, Down sendromu, entübasyon vb.) karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Yoğun bakım ünitesine yatırılan 701 hastadan 105'inde atelektazi gözlemlendi ve bu hastalarda toplam 192 adet atelektazi saptandı. Atelektazisi olan hastalarda ortanca yaş 15,6 aydı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the frequency of atelectasis in the pediatric intensive care unit (PICU) and to evaluate the risk factors contributing to atelectasis development. Patients who were admitted to PICU of Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital between November 2018 and November 2019 were included in the study. All chest radiographs taken during the follow-up of the patients in PICU were evaluated by two attending pediatric intensivists. Possible risk factors (age, cardiac, or another post-operative follow-up, body-weight Z score, neurologic diseases, Down syndrome, intubation requirement, etc.) were evaluated comparatively. Atelectases have been observed in 105 of 701 patients who were admitted to PICU, and a total of 192 atelectases were detected in the patients with atelectasis. The median age of atelectasis with patients was 15.6 months.