Sanal müze destekli işbirlikli İngilizce öğrenme etkinliklerinin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarına ve sanal müze memnuniyetlerine etkisi
The effect of virtual museum supported cooperative English learning activites on reading comprehension achievement and virtual museum satisfaction levels of secondary school 7th grade students
- Tez No: 640185
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanal müze destekli işbirlikli İngilizce öğrenme ortamlarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarına ve sanal müze memnuniyetlerine etkisini incelemektir. Çalışma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde, Mersin İli Yenişehir ilçesine bağlı Şehit Erol Olçok İmam Hatip Ortaokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı-deneysel desenlerden öntest-sontest gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7. sınıfa devam etmekte olan 40 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 20'si deney grubunda, 20'si de kontrol grubunda yer almaktadır. Deney grubunda İngilizce dersinde sanal müze destekli işbirlikli öğrenme etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda ise işbirlikli öğrenme etkinlikleri aracılığı ile mevcut program doğrultusunda öğretim yapılmıştır. Bu çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen okuduğunu anlama başarı testi ve Sanal Müze Sanal Tur Memnuniyet Ölçeği (Teker ve Özer, 2016) ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise katılımcıların sanal müze hakkında hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları durumları soran açık uçlu sorular ile elde edilmiştir. Deney grubu öğrencileri 10 hafta süresince İngilizce dersinde sanal müzelerde sanal turlar aracılığı ile işbirlikli okuma etkinlikleri gerçekleştirmişlerdir. Kontrol grubunda ise işbirlikli okuma etkinlikleri ders kitabında yer alan metinler ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, sanal müze destekli işbirlikli öğrenme etkinliklerinin okuduğunu anlama başarısı üzerinde bir etkisi olduğu görülmektedir. Deney grubu öğrencilerinin sanal müze destekli İngilizce öğrenme ortamlarına ilişkin memnuniyet düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, nitel verilerin analizi sonucunda deney grubu öğrencileri, sanal müzenin dersi eğlenceli hale getirdiği, derse olan ilgilerini arttırdığı, onların teknolojik becerilerini, kelime bilgisi, okuduğunu anlama gibi dilsel becerilerini geliştirdiği ve kültür bilincini yerleştirmede etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, sanal müze destekli İngilizce öğrenme ortamlarının okuduğunu anlama üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of virtual museum supported cooperative English learning activities on reading comprehension achievement and their virtual museum satisfaction levels of secondary school 7th grade students. The study was conducted in the first semester of 2019-2020 educational year at Şehit Erol Olçok İmam Hatip Secondary School, Yenişehir, Mersin. A quasi-experimental research model with pre-test post-test group was used in the study. The study group consisted of 40 male students of 7th grade: 20 students in the experimental group and 20 students in the control group. While virtual museum supported cooperative learning activities were employed in the experimental group, the control group was applied current curriculum through cooperative learning activities in English lesson. The data of the study were gathered with the reading comprehension achievement test, which was developed by the researcher, and Virtual Museum Virtual Tour Satisfaction Scale (Teker and Özer, 2016). The qualitative data of the study were obtained with two open-ended questions asking about their likes and dislikes concerning virtual museum. The experimental group students carried out cooperative reading activities through virtual tours in virtual museums in English lessons for 10 weeks. However, cooperative reading activities were applied through the texts in the coursebook in the control group. According to research findings, it was found that virtual museum supported cooperative learning activities have an effect on the reading comprehension achievement in English lesson. It was concluded that the experimental group students' satisfaction levels regarding the virtual museum supported English learning environments also increased. In addition, as a result of the analysis of qualitative data, the experimental group students stated that the virtual museum made the lesson enjoyable, increased their interest in the lesson, improved their technological skills, and linguistic skills such as reading comprehension and vocabulary, and raised cultural awareness. In conclusion, it is stated that the virtual museum supported English learning environments has a constructive effect on reading comprehension.