Yönetici açısından zaman kullanımı (İzmir bölgesi büyük ölçekli seramik işletmeleri yöneticilerine yönelik bir araştırma)
The Utilization of time by manegers (A research for large scaled ceramic industry of İzmir)
  1. Tez No: 64021
  2. Yazar: YILMAZ BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Zamanın etkin kullanımı ile ilintili olan gerek ulusal gerekse de yabancı literatür taranarak, bu tez çalışmasına çok boyutluluk kazandırılmıştır. Değişik kaynaklardan bir araya getirilen bilgilerin kendine özgü bir sentezi oluşturmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümüne; Zaman kavramı, çeşitleri ve değişik bilim dalları ile ilişkisinden bahsedilerek başlanmış ve yönetim işlevlerinde zaman kullanımının öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde yönetimde zaman kullanımını etkileyen, yönetim düzeyi, yönetici becerileri, güç kullanma biçimleri, yetki devri, sekreter hizmetleri ve iletişim sistemleri gibi faktörlerin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölüm çalışma hayatında yöneticilerin uğradığı çeşitli zaman kayıplarına, nedenlerine ve giderilmesine yönelik çözümlere ayrılmıştır. Dördüncü bölümde ise, yapılan araştırmayla örneklem yöneticilerin zamanlarını kullanma biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Both international and national literature about effective time utilization are surveyed to make this thesis multi-dimensional. Different types of knowledge are brought together to make an original synthesis. In the first section, time conception, types, relation of time conception with other sciences and the importance of time utilization in the functions of management are mentioned. In the second section, level of management, skills of managers, types of using authority, delegation, secreterial services and communication systems which effects utilization of time by managers are told. In the third section, different reasons of loosing time by managers and solutions for these reasons are mentioned. In the fourth section, the behaviours of managers while using their times are tested with a research for large scaled ceramic industry of İzmir.