Samsun ili kenevir işletmelerinde mekanizasyon kullanım durumu ve kenevir tarımı Swot analizi
Mechanization usage conditions and hemp agriculture Swot analysis in junior enterprises in Samsun
  1. Tez No: 640220
  2. Yazar: DERYA SALTIK İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tarımsal faaliyetlerde yeni üretim tekniklerinin kullanılması, teknolojik gelişmelerin uygulanabilmesi ve tarımda makina kullanımının artırılmasıyla mümkündür. Kullanım alanları oldukça geniş olan kenevir bitkisinde mekanizasyonun geliştirilmesi tarımının yaygınlaşmasında en önemli aşamadır. Samsun ilinde kenevir üretiminin yaygınlaştırılması ile ilgili olarak yapılan çalışmada, işletmelerin mevcut durumunun belirlenmiş ve mekanizasyon kullanım potansiyelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Samsun ilinde var olan kenevir işletmelerinde mekanizasyon kullanım durumunun kenevir tarımı üzerine ne tür etkiler yarattığının ortaya konulması amacıyla SWOT analizi yapılmıştır. Araştırma; Anket alanındaki işletmelerin; nüfus ve işgücü, eğitim durumu, arazi varlığı ve dağılımı, arazi kullanımı, tarımsal yapı ve üretimi, mekanizasyon düzeyi saptanmıştır. Samsun'da kenevir üretilen ilçelerde yürütülmüş ve çalışma, 2019-2020 yılları arasında yürütülmüş olup, Vezirköprü, İlkadım, Ondokuzmayıs, Bafra, Alaçam ilçelerinde bulunan 50 adet kenevir üreticisi ile anket çalışmaları yapılmış, üreticilerin mekanizasyon kullanımı ile ilgili olarak mevcut durum SWOT analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışmasında üreticilerin %72'sinin tohum amaçlı kenevir üretimi yaptığı, üretim tecrübesi yönünden incelendiğinde ise % 58 'inin 20 yıldan fazla kenevir tarımı tecrübesi olduğu görülmektedir. Üreticilerimizin % 56'sının elle serpme işlemi ile ekim yaptığı, %44'ünün buğday ekimi yapan pnomatik ekim makinaları ile kenevir ekimini gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Çiftçiler makina ile ekimde elle ekime göre %15-20 verim kaybı olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It is possible to use new production techniques in agricultural activities, to apply technological developments and to increase the use of machinery in agriculture. The development of mechanization in cannabis plants, which have a wide range of uses, is the most important step in the spread of agriculture. In the study conducted on the popularization of hemp production in Samsun province, the current situation of the enterprises was determined and it was aimed to reveal the mechanization use potential. It is possible to use new production techniques in agricultural activities, by applying technological developments and by increasing the use of machinery in agriculture. The development of mechanization in cannabis plants, which has a wide range of uses, is the most important step in the spread of agriculture. In the study conducted on the popularization of hemp production in Samsun province, the current situation of the enterprises was determined and it was aimed to reveal the mechanization use potential. A SWOT analysis was carried out in order to reveal the effects of mechanization use on hemp cultivation in cannabis plants in Samsun province. Research; Businesses in the survey area; population and labor, educational status, land availability and distribution, land use, agricultural structure and production, mechanization level were determined. It was conducted in the districts where cannabis is produced in Samsun and the study was carried out between 2019-2020, and survey studies were conducted with 50 cannabis producers located in Vezirköprü, İlkadım, Ondokuzmayıs, Bafra, Alaçam districts, and the current situation regarding the use of mechanization of the producers was evaluated with SWOT analysis. . In the survey study, it is seen that 72% of the producers produce cannabis for seed purposes, and when examined in terms of production experience, 58% of them have more than 20 years of hemp cultivation experience. It was determined that 56% of our producers planted by hand sprinkling, 44% of them planted hemp with pneumatic seeders that cultivate wheat. The producers who planted with a machine stated that there is a yield loss of 15-20% in manual planting.