8-{4-(azidometil) fenil}-4,4-difloro-1,3,5,7-tetra metil-4-bora-3a,4a-diaza-s-indasen (BODIPY-I) bileşiğinin farklı elektrot yüzeylerinde modifikasyonu ve elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviors and modification of 8-{4-(azidomethyl) phenyl}-4,4-difluoro-1,3,5,7-tetra methyl-4-bora-3a,4a-diaza-s-indacene (BODIPY-I) compound on different electrode surfaces
  1. Tez No: 640221
  2. Yazar: TUĞRUL GÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş olan BODIPY-I bileşiğinin camsı karbon (GC) ve altın (Au) elektrot yüzeylerine modifikasyonu gerçekleştirilmiş ve modifiye yüzeylerdeki elektrokimyasal davranışlar incelenmiştir. Dönüşümlü voltametri (CV) ve diferansiyel puls voltametrisi (DPV) gibi farklı elektrokimyasal teknikler kullanılarak modifiye yüzeylerin karakterizasyonu yapılmıştır. Yüzeylerin hazırlanması ve analizler için optimum şartlar belirlenip, tespit edilen optimum şartlarda işlemler gerçekleştirilmiştir. Sistemde çalışma elektrodu olarak camsı karbon ve altın elektrotlar, referans elektrot olarak Ag/AgCl (sulu ortamda) ve Ag/Ag+ (susuz ortamda) ve karşıt elektrot olarak Pt tel kullanılmıştır. Yalın ve modifiye elektrot yüzeylerinin morfolojileri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen yeni yüzeylerin uygulama alanlarını belirlemek için çeşitli metal çözeltileri kullanılarak modifiye yüzeylerin metal adsorplama özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modification of newly synthesized BODIPY-I compound to glassy carbon (GC) and gold (Au) electrode surfaces was realized and their electrochemical behaviors on modified surfaces will be examined. Modified surfaces were characterized using different electrochemical techniques such as cyclic voltammetry (CV) and differential pulse voltammetry (DPV). Optimum conditions for surface preparation and analysis were determined and processes were performed under established optimum conditions. Glassy carbon and gold electrodes, Ag/AgCl (in aqueous medium) and Ag/Ag+ (in non-aqueous medium) and a Pt wire were intended to be used as working, reference and counter electrodes, respectively. Morphologies of bare and modified electrode surfaces were evaluated by scanning electron microscopy (SEM), Atomic Force Microscope (AFM), electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The metal adsorption properties of the modified surface were investigated by using various metal solutions to determine the application area of these modified electrodes.