Depolanmış tahıl zararlısı coleopterlere karşı Beauveria bassiana kullanımında sporların uygulama öncesi ve sonrası kalıcılığı
Persistency of Beauveria bassiana conidia before and after application against coleopteran stored-grain pests
- Tez No: 640288
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Beauveria bassiana'nın farklı paketleme ve depolama koşullarında raf ömrü ve bazı tahıl ürünleri üzerindeki kalıcılığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulamalarda fungus sporlarının çimlenmesi ve Rhyzopertha dominica, Sitophilus oryzae, Tribolium confusum erginleri üzerinde fungusetkinliği belirlenmiştir. İlk denemede, fungus sporları tek olarak, diatom toprağı ve slika ile birlikte paketlenmiş olup vakumsuz ve vakumlu olarak 4℃ ve 25℃ sıcaklıkta 12 ay muhafaza edilmiştir. Başlangıçta 1, 3, 6 ve 12 ay sonunda spor çimlenme oranları belirlenmiş ve zararlılar üzerindeki etkileri test edilmiştir. Patojenite testleri spor ile muamele edilen buğdaylara 20'şer birey salınarak 25±2℃ sıcaklıkta ve %65±5 nispi nemde karanlıkta yürütülmüştür. Ölümler 7. ve 14.günlerde kaydedilmiştir. İkinci denemede, makarnalık buğday, ekmeklik buğday, mısır ve pirince uygulandıktan sonra iki sıcaklıkta (4℃ ve 25℃) ve makarnalık buğdayda üç nispi nemde (%65, %55, %42) muhafaza edilmiştir. Başlangıçta, 15, 30, 60, 90 ve 120 gün sonra alınan örneklerden Beauveria bassiana sporları ayrılıp çimlenme oranları belirlenmiştir. Ayrıca makarnalık buğdaydan alınan örneklere zararlı salımı yapılarak fungus etkinliğine bekletilme sıcaklık ve neminin etkisi incelenmiştir. Patojenite testleri ilk denemedeki gibi yürütülmüş ve ölüm oranları 21. günde kaydedilmiştir. Deneme sürecinde önemli düşüş görülmeyen paketleme yöntemi vakumlanarak fungus sporlarının ilave olmaksızın +4oC'de muhafaza edilmesidir. Çimlenmede ki düşüşler R. dominica ve T. confusum ölüm değerlerini etkilememiş, S. oryzae ölüm değerleri çimlenmedeki düşüşe paralel olarak düşmüştür. Farklı tahıl ürünlerine uygulandığında ise süre arttıkça tüm ürünlerde ve sıcaklıklarda çimlenme oranları düşmüştür. Zararlıya etkinlik bakımından ürün üzerindeki kalıcılığında ortam sıcaklığı ve neminin önemli olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, uygulama öncesinde ve sonrasında B. bassiana sporlarının çimlenmesi ve zararlılara etkinliğinde en önemli faktörün zaman olduğu, uygulama öncesi süreçte paketleme ve muhafaza etme sıcaklığına, uygulama sonrasında ise ortam şartlarına ve zararlı türüne göre farklılık gösterebileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the shelf life of Beauveria bassiana by various packaging and ambient conditions, and to determine the persistence of spores on some cereals.In treatments, sporulation of fungal spores and fungus efficacy on the adults of Rhyzopertha dominica, Sitophilus oryzae, Tribolium confusum were recorded. In the first experiment, spores were packed alone, mixed with diatomaceous earth and slica, and kept with or without vacuuming at 4℃and 25℃ for 12 months. Spore germinations and efficacy on the pests were tested at the beginning and 1, 3, 6, 12 months later. Pathogenicity tests were conducted by releasing 20 individuals to spore treated wheat kernels at 25±2℃and 65±5% RH in darkness. Mortalities were recorded on the 7th and 14th days. In the second experiment, durum wheat, soft wheat, corn and rice were treated with spores and kept at two temperatures (4℃and 25℃) and durum wheat at three RH (65%, 55%, 42%). B. bassiana spores were separated from grain samples and their germination rates were determined at the beginning and 15, 30, 60, 90 and 120 days later. Furthermore, the pests were released into samples from treated durum wheat to investigate the effect of the temperature and the humidity on the efficacy of the fungus. Pathogenicity tests were conducted as described for the first experiment and mortalities were recorded on the 20th day. The packaging that did not cause significant germination reduction was vacuuming fungal spores alone at +4oC. Decrease in germination did not effectt R. dominica and T. confusum mortalities but S. oryzae mortality declined parallel to that on spore germination. On cereals, germination declined with time regardless of commodity and temperature. In respect to efficacy to the pests, ambient temperature and humidity were important for persistency. In conclusion, the most important factor for B. bassiana spore germination and its efficacy to the pestsin both periods, before and after application was time. The effect of time varies depending on packaging and storage temperature during shelf life, and depending on ambient conditions and pest species after application.