Türkiye orijinli diyatom toprağının depolanmış tahıl zararlısı bazı böceklere etkinliği üzerinde araştırılmıştır
Investgations on the efficacy of Turkey originated diatomaceous earth against the stored grain pests
  1. Tez No: 777503
  2. Yazar: HALEH MORTAZAVI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, depolanmış tahılların önemli zararlılarından olan Sitophilus granarius (L.), Rhyzopertha dominica (F.) ve Tribolium confusum Jacquelin du Val'a Ankara kaynaklı diyatom toprağının değişik dozlardaki etkinliği 20℃ sıcaklık ve% 55 orantılı nem koşullarında araştırılmıştır. Doz artışına ve muamele süresi artışına paralel olarak ölümler artmıştır. Yapılan çalışmada kıyaslama amacıyla SilicoSec kullanılmış; her iki diyatoma ilişkin verilerin birbirinden farklı olmadığı tespit edilmiştir. Ankara kaynaklı diyatom toprağı ile kalici etkinlik farklı doz ve muamele sürelerinde araştırılmıştır. Kalıcı etkinliğin 12 ay boyunca 1500 ve 2000mg/kg dozlarda önemli düzeyde değişmediği tespit edilmiştir. Uzun süreli depolamadaki etkinliği 20℃ sıcaklık ve % 55 orantılı nem koşullarında araştırılmıştır. Çalışmada özellikle 1000 ve 2000 mg/kg dozunda her üç zararlı tür için popülasyon gelişiminin 12 aylık sürede büyük oranda baskı altına alındığı tespit edilmiştir. Ayrıca, katman halinde uygulamanın etkinliği laboratuvar koşullarında 20℃ sıcaklık ve % 55 orantılı nemde araştırılmıştır. Katman uygulamasında muamele süresi arttıkça ve doz arttıkça ölümlerin arttığı, ölümlerin daha çok diyatom uygulanmış katmanda olduğu belirlenmiştir. Beton yüzeyde farklı dozlarda diyatom uygulamasının etkinliği farklı doz ve farklı muamele sürelerinde araştırılmıştır. Yüzey uygulamasında muamele süresi uzadıkça ölümlerin arttığı; keza doz arttıkça da ölümlerin arttığı belirlenmiştir. Yürütülen bu calışmadan elde edilen sonuçlar birlikte ele alındığında, Ankara orjinli diyatom toprağının S. granarius, R. dominica ve T. confusum'a karşı 1500-2000 mg/kg dozlarında etkili olduğu; beton yüzeyde ise 10 g/㎡ dozunda kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Ankara originated local diatomaceous earth was investigated against Sitophilus granarius (L.), Rhyzopertha dominica(F.) and Tribolium confusum Jacquelin du Val, the most important pests of stored grains. For this purpose, insecticidal efficacy were determined at different dosages and exposure periods at 20°℃ and 55% rh. As the dosages and exposure time increased death rates increased.In this research SilicoSec® (Europa originated diatomaceous earth) were for comparison; the results showed that there were no significant differences on the mortality between SilicoSec and Ankara originated local diatomaceous earth. Persistence tests using local diatomaceous earth were investigated at different dosages and exposure times.Persistence test showed that the efficacy during 12 months at 1500 and 2000mg/kg dosages were not changed significantly.The long term efficacy during 12 moth storage were determined at different dosages at 20℃ temperature and 55% rh conditions. In this experiment, especially at 1000 and 2000 mg/kg rates, population growth were deeply supresed during 12 month storage for all species. The effectiveness of layer treatment with local diatomaceous earth at laboratory conditions were investigated at 20°℃ temperature and 55% rh. In this layer treatment, as the exposure times and dosages increased mortality rate increased; death insects were profoundly found in the diatomaceous earth treated layer.The efficacy of local diatomaceous earth on the concrete surface were determined at different dosages and exposure times.In this surface application, as the exposure times increased mortality increased; additionaly , as the dosages increased mortality increased. All results were evaluated altogether,Ankara originated local diatomaceous earth at 1500-2000mg/kg dose rates were highly effective against S. granarius, R. dominica and T. confusum. For the surface application, 10 g/㎡ dose rate on the concrete surface can be recommended.