Bitlis pomzası, Bitlis volkanik tüfü, Afşin-Elbistan uçucu külü ve kirecin yüksek plastisiteli kile olan etkisi
The effect of Bitlis pumice, Bitlis volcanik tuff, Afşin-Elbistan fly ash and lime on high plasticity clay
- Tez No: 640343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Şişme ve büzülme potansiyeline sahip şişen killere ülkemizin birçok bölgesinde rastlanmaktadır. Şişen killerin hacim değiştirme kapasitesine bağlı olarak oluşan düşey deformasyonlar nedeniyle yapısal hasarlar oluşabilmektedir. Hafif yüklenmiş yapılarda, temel zemininin şişme özelliği gösteren kil mineralleri içermesi durumunda yapının aktardığı düşük düşey basıncı nedeniyle yapı farklı oturmalara maruz kalmakta ve büyük hasarlar meydana gelebilmekte. Bu tez çalışmasında, yüksek plastisiteli Eşen kiline ağırlıkça %10, %20 ve %30 oranlarda Bitlis pomzası, %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 oranlarında Afşin-Elbistan uçucu külü ve %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında Bitlis volkanik tüfü ayrı ayrı ilave edilerek kıvam limitleri, kompaksiyon, serbest basınç ve şişme basıncı deneyleri yapılmıştır. Serbest basınç mukavemeti açısında optimum oranlar belirlendikten sonra bu oranlarda serbest basınç numuneleri hazırlanıp 7, 14, 21, 90 ve 120 gün boyunca kuru küre bırakılıp serbest basınç deneyine tabi tutulmuştur. Ayrıca SEM, XRD ve kimyasal analizlerde yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda ikili ve üçlü karışımlarda Bitlis pomzası, Afşin-Elbistan uçucu külü ve Bitlis volkanik tüfü için optimum oranlar sırası ile %10, %15 ve %10 olarak belirlenmiştir. Bitlis pomzası, Afşin-Elbistan uçucu külü, Bitlis volkanik tüfü ve kireç katkılarının yüksek plastisiteli killi zeminlerde iyileştirme amaçlı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Swelling clays with the potential to swell and shrink are found in many regions of our country. Structural damage may occur due to vertical deformations that occur depending on the volume changing capacity of the swollen clay. In lightly loaded structures, if the foundation ground contains clay minerals that show swelling properties, the structure is subjected to different settlements due to the low vertical pressure transferred by the structure and major damages may occur. In this thesis study, 10%, 20% and 30% Bitlis pumice, 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% Afşin-Elbistan fly ash and 5%, 10%, 15%, 20% and 25% Bitlis volcanic tuff were added to the high plasticity clay. By adding them separately, consistency limits, compaction, free pressure and swelling pressure tests were performed. After determining the optimum ratios in terms of free compressive strength, free pressure samples were prepared at these ratios and the dry sphere was left for 7, 14, 21, 90 and 120 days and subjected to free pressure test. In addition, SEM, XRD and chemical analysis were performed. As a result of the experimental studies, the optimum rates for Bitlis pumice, Afşin-Elbistan fly ash and Bitlis volcanic tuff were determined as 10%, 15% and 10%, respectively. It was determined that the additives of Bitlis pumice, Afşin-Elbistan fly ash, Bitlis volcanic tuff and lime can be used for improvement in high plasticity floors