Gündelik hayat sosyolojisi bağlamında cemaatlerde kadın: İsmailağa örneği
The women in commuities in the context of the sociology of daily life:the case of İsmailaga
  1. Tez No: 640389
  2. Yazar: FİLİZ KAFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gündelik hayat sosyolojisinin sosyal bilimlerdeki geçmişi çok uzun yıllara dayanmamakla birlikte araştırmacıların ilgisini kısa zamanda kendisinde toplayabilmiştir. 60'lı yıllarda başlayan ve gecikmeli de olsa Türkiye'de sosyal bilimler alanına dahil olan gündelik hayat sosyolojisi, farklı perspektiflerden inceleme konusu olmuştur. Sembolik etkileşimcilik, fenomenoloji, etnometodoloji vb. gibi anlamaya yönelik mikro-sosyoloji teorileri bağlamında incelendiği gibi eleştirel teorilerle de incelenmektedir. Toplumsal araştırmalarda dinin ne denli önemli olduğunu, mensuplarının gündelik hayatlarındaki pratiklerden hareketle okumaya çalışmak, sosyal bilimler açısından daha isabetli çıkarımlar yapmaya olanak verecektir. Türkiye'de dini geleneğin oluşmasında ve yaygınlaşmasında tasavvufun yeri azımsanmayacak kadar önemlidir. İrfani bakış açısı, Osmanlı'dan günümüze gelinceye kadar, toplumun dini inanışlarına ve pratiklerine yön vermektedir. Dini gruplarda ya da cemaatlerde kadınların (görünmeyen) lokomotif güç olduğu birçok araştırmada ortaya konulmaktadır. Bu araştırma, cemaat üyesi olan kadınların gündelik yaşamlarına Gündelik Hayat Sosyolojisi merceği ile bakabilmenin imkânları üzerine yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although 'the sociology of everyday life' in social sciences has not a long history, it has attracted very soon the attention of researchers. In Turkey starting from the 1960s, albeit with some delays, the sociology of everyday life involved in the field of social sciences. It has been under examination from different perspectives as Symbolic interactionism, phenomenology, ethnomethodology, micro-sociological theories as well as critical theories. Attempts to read in social studies the importance of religion, based on the practices of its members in their daily lives, will allow more accurate inferences. The Sufism has an important role in the formation of the religious traditions in Turkey. From the Ottomans to the present day, the 'Irfani' perspective has guided the religious beliefs and practices of society. Many studies demonstrated that women are the (invisible) locomotive power in religious groups or communities. This research focuses on the possibilities of looking at the daily lives of community members through the lens of Sociology of Everyday Life.