Gayrimüslim Gençlerin kimlik kurguları
Identity fictions of non-Muslim youth
- Tez No: 286062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma Türkiye'de ulus devletin inşa sürecinde, ulus devletin homojenleştirme politikaları ve resmi ideoloji bağlamında azınlıklar konusunda sürdürülen uygulamaların, ?Gayrimüslim Gençlerin Kimlik Kurguları? üzerindeki etkilerini gündelik yaşam deneyimlerine odaklanarak ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda azınlık gençlerinin sosyalizasyon süreçleri, kültürel, dinsel ve sosyal ilişki düzeylerini ve pratiklerini içeren gündelik yaşam pratikleri, Türkiye'de yaşanan tarihsel olaylar ve Türkiye'de vatandaşlık siyasetinin temel problemlerine yönelik algılarla biçimlenen ulusal ve cemaatsel aidiyetler, kimlik stratejileri üzerinden ele alınacaktır.Araştırmanın ana eksenini belirleyen bu üç çerçeve içindeki hareket noktası görüşmecilerin gündelik hayat deneyimleri olmakla birlikte, aile büyükleri arasında yaşanan tanıklıkların, deneyimler ve algılar üzerinde önemli bir rol üstlenmiş olması açısından kolektif hafızanın aktarım düzeyleri de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to address the impacts of ongoing practices in minority, in the context of homogenization of the nation-state politics and official ideology during nation-state building process in Turkey, on ?Identity fictions of Non-Muslim youth? , by focusing on the everyday life experiences. In this context, socialization processes of youth in the minority; daily life practices including cultural, religious and social relation level practices; the historical events taking place in Turkey; national and community belongings which changes dramatically with the perceptions of the basic problems of politics in Turkey will be discussed upon identity strategies.As well as the starting point in these three frames that determine the main axes of research is everyday life experiences of interviewers, the important role of the testimonies took place between the elders of families on experiences and perceptions; everyday life experiences and perceptions in terms of transfer levels of collective memory will also be considered.