İstanbul'un finans merkezi olması ve katılım bankacılığı
Istanbul being a financial center and participation banking
  1. Tez No: 640422
  2. Yazar: MUSTAFA VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Finans sektörünün temel aktörleri bankalar ve borsalardır. Katılım bankacılığı, klasik bankacılık işlevlerini, İslami hukuka uygun olarak kar ve zarara katılmak yöntemiyle faizden uzak tutarak yatırımcılarını ekonomik hayata kazandırmaktadır. Ülkeler ekonomilerini daha güçlü hale getirmek ve sürdürülebilirlik kazandırmak için finans merkezleri oluşturma çabası içerisine girmişlerdir. Türkiye de, İstanbul'un finans merkezi olması konusunda güçlü bir irade ortaya koymuştur. İstanbul'un Finans merkezi olması birçok finansal alana pozitif katkı yapacağı gibi katılım bankacılığına da pozitif katkı yapacaktır. Otuz yıldan beri Türkiye'de varlıklarını sürdüren Katılım bankaları bankacılık sektöründe belli bir oranın üzerinde pay alamamışlardır. İstanbul Finans merkezi katılım bankacılığının sektör içindeki payını artıracaktır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'un Finans Merkezi olması sürecinde katılım bankacılığı geleceğinin projeksiyonunu yapmak ve bu sürece karşılıklı olarak katkılarını belirlemektir. İstanbul'un finans merkezi olabilme potansiyeli, İstanbul Finans Merkezinin (İFM) yasal temel, hukuki yapı ve yapılabilirliği araştırıldı. Katılım bankacılığının mevcut durumu ortaya kondu. Katılım bankacılığı büyüme göstergeleri ile çeşitli ulusal ekonomik göstergeler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analiz yöntemleri kullanılarak belirlendi. Göstergeleri hızla büyüme gösteren ve ulusal ekonomiye katkı sunan katılım bankacılığının İFM ye İFM nin de katılım Bankacılığına karşılıklı katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main actors of financial sector are the banks and the stock exchanges. Participation banking maintains its investors economically viable by keeping classical banking functions away from interest by means of participation in profit and loss in accordance with Islamic law. Countries have struggled to build finance centers to make their economies more powerful and sustainable. Turkey has also demonstrated a strong will for İstanbul to be a financial center. İstanbul being a financial center will make a positive contribution to many financial areas as well as participating banking. Participation banking, continuing its presence in Turkey more than 30 years, could not get above a certain percentage share in the banking sector. İstanbul Finance Center will increase the share of participation banking in the sector. The purpose of this study is to project the future of participating banking in the process of İstanbul becoming a financial center and to determine their mutual contribution to this process. The legal basis, legal structure and feasibility of the Istanbul Finance Center (IFC) as well as the potential to become a financial center of Istanbul were investigated. The current situation of participation banking has been revealed. Relationships between the growth indicators in participation banking and various national economic indicators were determined using correlation and regression analysis methods. It is thought that participation banking that shows rapid growth and contributes to national economy will have positive contribution to İstanbul Finance Center and vice a versa.