Ortaokul öğrencilerinin anneye bağlanma stilleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the momental attachment styles and nutrition habits of secondary school students
  1. Tez No: 640479
  2. Yazar: GİZEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanının temel amacı ortaokul öğrencilerinin anneye bağlanma stilleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bunun yanında, bu anneye bağlanama stillerinin ve beslenme alışkanlıklarının katılımcıların demografik özellikleri açısındaın nasıl değişim gösterdiğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunda elverişli örnekleme metodu kullanılarak oluşturulan toplamda 246 ortaokul öğrencisi yer almaktadır. Araştırma, İlişkisel Tarama Modeli kullanılarak düzenlenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Marmara Anneye Bağlanma Stilleri Ölçeği' ve ve 'Beslenme Öz Yeterliği Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde, Bağımsız Gruplar t-Testi, ANOVA, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Beslenme öz yeterliği ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü, kayıtsız bağlanma, korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çocuk Beslenme Öz Yeterlik Ölçeği puanlarının cinsiyet, fast food tercihi ve hazır yiyeecek sevme durumu değişkenlerine göre farklılaştığı; anne baba birliktelik durumu, ilaç kullanım durumu, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Marmara Anneye bağlanma stilleri ölçeğinin ise farkl ıboyutlar bağlamında cinsiyet, fast food tercihi ve hazır yiyecek sevme durumu deişkenlerine göre farklılaştığı; anne baba birliktelik durumu, ilaç kullanım durumu, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpuse of this research is to examine the relationship between maternal attachment and eating habits. In addition to this, how these variables change according to demographic characateristics of sample group were examined. The sample group includes 246 middle school students. Convenience sampling was used in order to collect data. 'Socio-Demographic İnformation Form', 'Marmara Matermal Attachment Scale' and 'Eating Self Efficiacy Scale' were used. Relational Survey Method were used in this research. Independent Sample t Test, ANOVA, Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test and Correlation Analysis were used.The results of the research indicates that there is a meaningful pozitive correlation between eating self efficiacy and secure attachment. Also, meaningful pozitive relationship is found between eating self efficiacy and avoident, anxious and unresolved attachment. Children's Nutrition Self-Efficacy Scale scores differed according to gender, fast food preference and liking for fast food; It was determined that it did not differ according to the variables of the parents' togetherness, drug use status, and the education level of the mother and father. It was found that the Marmara Attachment Styles with Mother Scale differentiated the variables of gender, fast food preference and ready food liking; It was determined that it did not differ according to the variables of the parents' togetherness, drug use status, and the education level of the mother and father in terms of sub dimensions.