Kaygı bozukluklarının ebeveynlik biçimi, kişilerarası bilişsel çarpıtmalar ve kişilerarası tarz açısından incelenmesi
Analysing anxiety disorders in terms of parenting style, interpersonal cognitive distortions and interpersonal style
  1. Tez No: 640507
  2. Yazar: BURCU BÜGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada algılanan ebeveynlik biçimi, kişilerarası ilişkilerde bilişsel çarpıtmalar ve kişilerarası tarzın birlikte patolojik kaygıyı ne kadar yordadığının araştırılması ve kaygı bozukluğu tanısı alan bireylerle sağlıklı bireylerin ilgili değişkenler açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi 18-60 (31.84±9.38) yaş aralığında 146'sı (%74) kadın, 51'i (%26) erkek olan 197 yetişkinden oluşmaktadır. Çalışmada kaygı bozukluğu tanısı alan 82 kişi ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 115 kişi bulunmaktadır. Katılımcılara doldurmaları için Demografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Kişilerarası Tarz Ölçeği ve Beck Anksiyete Envanteri verilmiştir. Analiz sonuçlarına göre kaygı bozukluğu tanısı olan ve sağlıklı bireyler karşılaştırıldıklarında, yakınlıktan kaçınma, gerçekçi olmayan ilişki beklentileri, öfkeli iletişim tarzı ve manipülatif iletişim tarzı açısından gruplar istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Algılanan ebeveynlik biçimi, kişilerarası bilişsel çarpıtmalar, kişilerarası tarz ve kaygı arasında ,17 ve ,59 aralığında istatistiksel açıdan anlamlı derecede ilişkiler görülmektedir. Regresyon analizine göre kaygı düzeyine ait varyansın %13'ü açıklanmaktadır ve en önemli yordayıcının yakınlıktan kaçınma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore how perceived parenting style, interpersonal cognitive distortions and interpersonal style predict pathological anxiety and to compare individuals who have an anxiety disorder with healthy individuals according to these variables. 197 adults participated to this study, including 51 (26%) males and 146 (74%) females, with ages ranging from 18 to 60 (31.84±9.38). The study included 82 people diagnosed with an anxiety disorder and 115 people without any psychiatric diagnosis. Participants were given to complete a demographic form, the Young Parenting Inventory, the Interpersonal Cognitive Distortions Scale, the Interpersonal Style Scale and the Beck Anxiety Inventory. As a result, a statistically significant difference in terms of avoiding intimacy, unrealistic relationship expectancy, angry communication style and manipulative communication style has been found between the individuals who are healthy and diagnosed with an anxiety disorder. A statistically significant correlation has been shown between perceived parenting style, interpersonal cognitive distortions, interpersonal style and anxiety ranging from ,17 to ,59. Results of the regression analysis indicated that 13% of the variance of anxiety level is explained and the most important predictor was avoiding intimacy.