Katılım bankacılığı müşterilerinin İslami finansal okuryazarlığı ve yatırım tercihleri
Islamic financial literacy and investment preferences of participation banking customers
- Tez No: 640510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Finansal serbestleşmenin etkisiyle ülkeler arasındaki finansal entegrasyon artmış ve özellikle geleneksel bankacılık sistemi dünya finans sisteminin vazgeçilmez yapıları haline gelmiştir. Ancak bu geleneksel finans insanların inanç temelli ihtiyaçlarına cevap veremedikleri için özellikle Müslümanların alternatif faizsiz finans sistem arayışları giderek artmıştır. Bu ihtiyaca Türkiye'deki adıyla katılım bankacılığı bir başka ifade ile faizsiz bankacılık sistemi cevap vermektedir. Ancak katılım bankacılığında kullanılan İslami finansal enstrümanların toplum tarafından yeterince bilinmemesi bu sektörün gelişmesine olumsuz yansımaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, katılım banka müşterilerinin İslami finansal okuryazarlık düzeyleri ve bu düzeyin katılım bankacılığı kullanan bireylerde yatırım tercihi veya tutumları gibi etkilerinin neler olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. İstanbul'daki katılım bankacılığı müşterilerinden 110 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışma kapsamında elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre katılım bankacılığı müşterilerinin finansal tutum, finansal davranış, İslami finans bilgi düzeyi, İslami finans ürünleri ve katılım hesaplarına ilişkin toplam puanları ile cinsiyet, medeni durum, hesap türü, yaş ve banka sayısı (İslami finans bilgi düzeyi hariç) arasında anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Katılımcıların cevapları genel olarak değerlendirildiğinde İslami finans prensipleri ile ilgili bilgi düzeylerinin yüksek olduğu ve yatırım tercihlerinde katılım bankalarını değerlendirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of financial liberalization, financial integration between countries has increased and especially the traditional banking system has become indispensable structures of the world financial system. However, since these traditional finance could not meet the faith-based needs of people especially Muslim people's faith-based needs and searches alternative interest-free finance system has gradually increased. This need is responding with the name of participation banking in Turkey. However, the fact that Islamic financial instruments used in participation banking is not known sufficiently and thus this effect the development of sector negatively. In this context, the purpose of this study is to examine the effects of Islamic financial literacy levels of participation bank customers and the effects of this level on investment preferences or attitudes in individuals using participation banking. Within the scope of the research the survey method was conducted. The data obtained from 110 participants of Kuveyt Türk participation banking customers. The data is analyzed using the SPSS package program with independent sample T test and ANOVA tests. As a result of the study, no significant difference was observed between the financial attitude of the participation banking customers, the financial behavior, the level of Islamic finance, the total scores of the Islamic finance products and participation accounts, and the gender, marital status, type of account, age and number of banks (excluding the level of Islamic finance information). When the responses of the participants are evaluated in general, it was determined that they had a high level of knowledge about Islamic finance principles and evaluated participation banks in their investment preferences.