The effects of video-recorded speaking tasks on EFL learners' oral fluency, accuracy and anxiety
Video kayıtlı konuşma ödevlerinin ingilizceyi yabanci dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma akıcılığı, doğruluğu ve kaygısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 640509
  2. Yazar: GÜLDEN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET SARANDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Öğrenilen dile sınırlı maruz kalan ve kısıtlı dil öğrenimi gören, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için teknoloji kullanımının sayısız avantajları vardır. Bu çalışmanın asıl amacı, çevrimiçi ve yüz yüze öğretimi harmanlamanın öğrencilerin konuşma akıcılığını, doğruluğunu geliştirme ve kaygısını azaltma üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın katılımcıları, İstanbul'daki özel bir üniversitedeki İngilizce hazırlık programının üçüncü düzeydeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 28 Türk öğrencisidir. Yarı deneysel desen olan bu araştırmanın katılımcıları kontrol ve deney grubuna ayrıldı. Kontrol grubundaki öğrenciler ders kitabı müfredatlarını takip ettiler ve konuşma aktivitelerini sadece sınıf ortamında gerçekleştirdiler. Deney grubundaki öğrenciler hem sınıf müfredatlarını takip eden hem de konuşma pratiğini desteklemek için çalışma boyunca altı çevrimiçi konuşma görevleri içeren harmanlanmış bir eğitim aldı. Dil derslerine ek olarak haftalık verilen video kayıtlı konuşma görevini tamamlamaları gerekiyordu. Bu araştırmada karma araştırma yöntemi uygulanmış ve konuşma görevleri, yabancı dil endişe anketi, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve yansıtması aracılığıyla hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Konuşma görevlerinden elde edilen sonuçlar deney grubunun konuşma akıcılığı ve doğruluğu bakımından kontrol grubunu geçtiğini göstermiştir. Yabancı dil konuşma endişe anketi sonuçları, harmanlanmış öğretim kullanımının öğrencilerin konuşma kaygısını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin yansıtma ve görüşmelerinden toplanan veriler, deney grubunun video kayıtlı konuşma görevlerine karşı olumlu bir tutum geliştirdiğini göstermiştir. Bulgular, harmanlanmış eğitimin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için olumlu bir öğretim aracı olarak önemini vurgulamıştır. Bu çalışma ayrıca bilgisayar destekli asenkron öğrenmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları pratiği sağladığını göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, dili sınıf dışında kullanmak için alternatif bir yol sunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları ışığında, çevrimiçi eğitimi yüz yüze eğitime entegre etmek, öğrencilerin konuşma akıcılığı ve doğruluğunu artırmasına ve konuşma kaygısını azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermesi bakımından müfredat tasarımcılarının yanı sıra dil eğitmenleri için öngörüler sunar. Bu konuşma görevleri öğrencilerin konuşma akıcılığı ve doğruluğunun yanı sıra, genel olarak konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için ders kitaplarının beraberinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The use of technology has numerous advantages for English as a foreign language (EFL) learners who have limited exposure to the target language and suffer from restricted language instruction. The main purpose of the present study was to investigate whether combining online instruction with the face to face (f2f) instruction promote learners' oral fluency, accuracy, and reduces their anxiety. The participants of the study were 28 Turkish EFL learners at the tertiary level of an English preparatory school of a private university in Istanbul. Following a quasi-experimental design, these participants were divided into a control and an experimental group. Learners in the control group followed their coursebook syllabus and carried out speaking activities only in the classroom environment. The students in the experimental group had blended learning that included both following their classroom syllabus as well as six online tasks to support their speaking practice. They were required to complete weekly video-recorded speaking tasks outside of their language classes. A mixed methods research design was applied through which quantitative and qualitative data were collected through speaking tasks, Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), semi-structured interviews and students' reflections. The results obtained from pre- and post-speaking tasks indicated that the experimental group surpassed the control group in terms of oral fluency and accuracy. The results of FLCAS showed that the utilization of blended instruction was effective in reducing students' anxiety. In addition, the data collected from students' reflections and interviews showed that the experimental group developed a positive attitude towards video-recorded speaking tasks. The findings underscored the importance of blended instruction as a positive instructional tool for EFL learners. This study has also showed that the asynchronous computer-mediated communication (ACMC) provides the practice that learners in EFL settings need to improve their speaking skills. It offers an alternative way to practice the language outside the classroom. In light of this study's findings, integrating online instruction into f2f instruction may assist learners to increase oral fluency and accuracy, and reduce speaking anxiety which offers insights for language instructors as well as curriculum designers. The ACMC speaking tasks might be used alongside the coursebook materials in order to help learners develop their fluency and accuracy as well as their speaking skills in general.