Uluslararası yükseköğretim öğrencilerinin Türkiye'yi tercih nedenleri ile beklentilerinin karşılanma düzeyinin incelenmesi
International higher education students preference reasons for Turkey and analyzing the level of meeting expectations
- Tez No: 640536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı uluslararası yükseköğretim öğrencilerinin Türkiye'yi tercih nedenleri ile beklentilerinin karşılanma düzeyini incelemektir. Çalışma, araştırmanın amacına hizmet edecek şekilde nitel araştırma yönteminde kullanılan durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki özel ve devlet üniversitelerinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde eğitim ve öğretime devam eden 25 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak birebir görüşmelerle, kayıt özelliği olan görüntülü aramalarala ve telefon görüşmeleri ile toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları ile uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki üniversiteleri tercih nedenleri, beklentileri ve memnuniyetleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların analiz edilmesi ile şu sonuçlar elde edilmiştir: Uluslararası öğrencilerin nitelikli eğitim almak, dini yaşayış, kültürel yakınlık, burs imkanları ve duygusal yakınlık hissettikleri için Türkiye'yi tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Uluslararası öğrencilerin Türkiye'de bulunmaktan, üniversitelerin eğitimlerinden ve akademik anlamda hocalardan memnun oldukları ve öğrencilerin tamamına yakını Türkiye'de eğitim almayı başkalarına tavsiye edebileceklerini belirtmişlerdir. Uluslararası öğrencilerin dil öğrenme zorlukları, ekonomik sorunlar, önyargılı tutum, ırkçı tepkiler, kültürel uyum, özel bilgilerin sorgulanması ve bürokratik sorunlarla karşılaştıkları, öğrencilerin Türkiye dışında alternatif olarak Avrupa ülkelerinde eğitim almak istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to discuss international higher education students preference reasons for Turkey and the level of meeting expectations. The study is designed in a case study pattern in qualitative research techniques or methods to serve the purpose of the research. The study group of this research occurs 25 international students, studying in private and government universities in Turkey in the 2019-2020 academic year spring term. The study group is selected as to maximum diversity method from purposeful sampling methods. The research data are collected through one-to-one calls, video calls with recording capability, and phone calls, using a semi-structured interview technique. Data are analyzed by the content analysis method. The findings of the research have tried to be determined the international students' preference reasons for universities in Turkey, expectations, and satisfaction. The analysis of data has been obtained the following results: It is observed that international students choose Turkey because of the quality of education, religious life, cultural affinity, scholarship opportunities, and emotional closeness. International students indicated that they are satisfied with being in Turkey, their university education, and lecturers in the academic sense, and almost all the students have said they would recommend it to others to study in Turkey. It has been observed that international students encounter language learning difficulties, economic problems, biased attitudes, racist reactions, cultural adaptation, questioning of private information, and bureaucratic problems. It has been identified that students want to receive education in European countries outside of Turkey as an alternative.