Evli bireylerde çatışma çözme becerileri, evlilik doyumu ve cinsel yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between conflict resolution skill,marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 640537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı evli bireylerde çatışma çözme becerileri, evlilik doyumu ve cinsel yaşam doyumu arasındaki ilişkilerini incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanul İli, örneklemini ise Silivri, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Büyükçekmece ve Bahçeşehir ilçelerinden gönüllü 272 evli birey oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ), Yeni Cinsel Doyum Ölçeği (YCDÖ), ve Evlilik Yaşam Ölçeği (EYÖ) kullanılmıştır. Örneklem grubundan toplanan veriler, SPSS-22 paket programına girilerek analiz edilmiştir. Evlilik doyumu, çatışma çözme becerisi ve cinsel yaşam doyumu düzeyleri için katılımcı sayısı, standart sapma ve aritmetik ortalama gibi betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Evli bireylerin evlilik doyumlarının karşılaştırılmasında, cinsiyet ve çalışma durumu gibi iki değişken içeren parametreler bağımsız gruplar t testi; yaş ve evlilik süresi gibi ikiden fazla değişken içeren parametreler ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak, araştırma hipotezlerini test edebilmek için değişkenlerin aralındaki ilişki korelasyon; birbirlerine olan etkisi ise regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özellikleri ve evliliğe ilişkin bilgileri frekans ve yüzde analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda evli bireylerin çatışma çözme becerilerinin, cinsel yaşam doyum ve evlilik doyumu düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Evli bireylerin evlilik doyumları yaş gruplarına dayalı olarak karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma tespit edilmiştir. Evli bireylerin evlilik doyumları cinsiyete, evlilik süresine ve çalışma durumuna dayalı olarak karşılaştırıldığında ise gruplar arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma tespit edilememiştir. Evli bireylerin çatışma çözme becerileri ile evlilik doyumu arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişkisi olduğu, çatışma çözme becerilerinin evlilik doyumunu anlamlı düzeyde pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Çatışma çözme becerileri ve cinsel yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsel yaşam doyumunun ise evlilik doyumu anlamlı düzeyde pozitif ilişkisi olduğu bulunmuştur. Evli bireylerin evlilik doyumu ile çatışma çözme becerileri ve bu becerilere ait olumlu çatışma çözünürlük stili ve olumsuz çatışma çözünürlük stili arasında pozitif anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Fakat evli bireylerin evlilik doyumu ile çatışma çözme becerilerine ait geri çekilme ve itaat boyutlarında anlamlı düzeyde bir ilişki tespit edilememiştir. Evli bireylerin evlilik doyumları, olumlu çatışma çözme becerilerine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etki ettiği tespit edilniştir. Evli bireylerin cinsel yaşam doyumları, olumlu çatışma çözme becerilerine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etki etmektedir. Evli bireylerin evlilik doyumları, cinsel yaşam doyumuna istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ettiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları literatürdeki diğer bulgular ile birlikte tartışılmış ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigation of the relationship between conflict resolution skills, marital satisfaction and sexual satisfaction in married individuals. Relational screening model, which is one of the Quantitative Research models, was used in this study. The population of the research is 272 married individuals from the province of Istanbul and its sample from Silivri, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Büyükçekmece and Bahçeşehir districts. Personal Information Form, Conflict Resolution Styles Scale (ÇÇSÖ), New Sexual Satisfaction Scale (YCDÖ), and Marriage Life Scale (EAS) were used to collect the data. The data collected from the sample group were analyzed by entering the SPSS-22 package program. Descriptive statistics such as number of participants, standard deviation and arithmetic mean were calculated for marriage satisfaction, conflict resolution skills and sexual life satisfaction levels. In comparison of marital satisfaction of married individuals, parameters including two variables such as gender and working status are independent groups t test; Parameters containing more than two variables, such as age and duration of marriage, were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA). In addition, the correlation between variables to test research hypotheses; their effect on each other was analyzed using regression analysis. In addition, demographic characteristics and marriage information of the participants were analyzed using frequency and percentage analysis. Result of the research, it was determined that married individuals' conflict resolution skills, sexual life satisfaction and their marriage satisfaction levels were high. When the marriage satisfaction of married individuals is compared based on age groups, a significant difference has been detected between the groups. When the marriage satisfaction of married individuals is based on gender, duration of marriage and employment status, no significant difference was detected between the groups. It was found that married individuals had a significant positive relationship between conflict resolution skills and marital satisfaction, and conflict resolution skills significantly affected marriage satisfaction. No significant relationship was found between conflict resolution skills and sexual life satisfaction. Sexual satisfaction was found to have a significant positive relationship with marriage satisfaction, and sexual satisfaction had a positive effect on marriage satisfaction. A positive relationship was found between marital satisfaction and conflict resolution skills of married individuals and positive conflict resolution style and negative conflict resolution style of these skills. However, no significant relationship was found in the withdrawal and obedience dimensions of marital satisfaction and conflict resolution skills of married individuals. It was determined that marital satisfaction of married individuals had a statistically significant effect on their positive conflict resolution skills. The sexual satisfaction of married individuals has a statistically significant effect on their positive conflict resolution skills. It was determined that married individuals had a statistically significant level of marital satisfaction and sexual satisfaction. The results of the research were discussed together with other findings in the literature and suggestions were presented to the researchers.