Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, ruhsal sorunlar ve sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction, mental problems and social skills in adolescents
  1. Tez No: 640546
  2. Yazar: YUSUF CUMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojinin gelişimiyle hayatımıza hızlı bir giriş yapan internet ülkemizde de kısa sürede yaygınlaşmıştır. İnternet ağının gelişimiyle oluşturulan sosyal platformlar iletişimi hızlandırdığı gibi günlük yaşamda önemli derecede yer etmeye başlamıştır. Sosyal medya, kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte bağımlılık olarak ele alınmış ve sosyal medyanın insan davranışları üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Çalışmanın amacı; ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, ruhsal sorunlar ve sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evreni 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde ortaokul ve liseye devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Esenler ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul ve lisede eğitim gören 7-12. sınıf öğrencileri arasından seçilen 400 ergen bireyden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Özgenel, Canpolat ve Ekşi (2019) tarafından geliştirilen 'Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği', Kocayörük (2000) tarafından geliştirilen 'Sosyal Beceri Ölçeği' ve Sahin ve Durak (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Kısa Semptom Envanteri' ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda dağılım normal olduğundan t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Tukey (Çoklu Karşılaştırma) testi uygulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile sosyal beceri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, sosyal medya bağımlılığı ile ruhsal sorunlar arasında arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki, ruhsal sorunlar ile sosyal beceri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığının anne tutumu, algılan akademik başarı, amaçsız internet kullanımı ve sosyal medya kullanım süresine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Ruhsal sorunların cinsiyet, sınıf ve anne baba eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Sosyal becerinin cinsiyet, kardeş sayısı, baba tutumu, algılanan akademik başarı, amaçsız internet kullanımı ve sosyal medya kullanım süresine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet, which has made a rapid entry into our lives with the development of technology, has become widespread in our country in a short time. Social platforms related to the development of the internet network are speeding up and becoming an importand part of human life. With the widespread use of social media, it was considered as an addiction and it was observed that it produced negative results on human behavior. The aim of the study is investigation of the relationship between social media addiction in adolescents, mental problems and social skills. The target population of the study consists of students attending secondary and high schools in İstanbul in 2018-2019 academic year. The research sample consists of 7th – 12th grade 400 adolescents selected among the students attending the Ministry of Education's secondary and high schools in Esenler district. These forms; 'Internet Addiction Scale (İAS) for Adolescents' developed by Özgenel, Canpolat and Ekşi (2019), 'Social Skill Scale' developed by Kocayörük (2000) and ' Short Symptom Inventory' adapted to Turkish by Şahin and Durak (1994) and Personal Information Forms were used for collecting data. In order to reveal the difference between the variables, t test, because of normal distribution, is used in paired comparison. And one-way analysis of Variance (ANOVA) is used in comparision more than two variable groups. If the difference was found meaningful, Tukey (Multiple Comparisons) test was applied. It has been observed that there is a negative and meaningful relationship between social media addiction and social skills, a positive and meaningful relationship between social media addiction and mental problems, a negative and meaningful relationship between mental problems and social skills. It has been observed that there is a difference between social media addiction and maternal attitude and academic success. And also, ıt has been observed that there is a relationship between aimless internet using and duration of social media using It has been determined that social media addiction differs according to maternal attitude, academic success, purposeless internet use and duration of social media use. It has been observed that mental problems differ according to gender, class and education level of parents. Also, social skills differ according to gender, number of siblings, father attitude, academic success, purposeless internet use and duration of social media use.