Siber mağduriyet yaşamış ergenlerin internet kullanım özelliklerinin ruhsal sorunlarının ve aile stillerinin incelenmesi
Investigation of internet usage characteristics mental problems and family styles of adolescent who have experienced cyber victimization
- Tez No: 828594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAY ALŞEN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş ve Amaç: Gelişen teknoloji sonucu internet çocuk ve ergenlerin hayatında önemli bir yere sahiptir. İnternet ve teknolojik cihaz kullanımı; bilgiye ulaşma, sosyal iletişim, merak duygusunu giderme gibi imkanlar sağlasa da siber zorbalık ve siber mağduriyet dahil birtakım çevrim içi riskle ilişkilendirilmiştir. Siber mağduriyet son yıllarda önemi gittikçe artan güncel bir konudur. Bu çalışmada siber mağduriyet yaşamış ergenlerin internet kullanım özellikleri, ruhsal sorunları ve internet aile stillerinin incelenmesi ve bulguların klinik karşılaştırma grubu ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı polikliniğinde gerçekleştirilmiştir. Siber Mağduriyet Ölçeği'ne göre (12-17 yaş aralığında) siber mağduriyet yaşayan 42 ergen“siber mağdur”ve siber mağduriyet yaşamayan 42 ergen“kontrol”gruplarını oluşturmuştur. Psikiyatrik değerlendirme KSADS-PL (Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli) kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak katılımcılara Sosyodemografik ve İnternet Kullanımı Veri Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ), Çocukluk Çağı Kaygı Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), İnternet Aile Stili Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Siber mağdur grupta ders başarısı (p=0.043) ve akran ilişkisi (p=0.006) daha kötü bulundu. Siber mağdur grupta okul devamsızlığı (p=0.002) ve disiplin cezası alma (p=0.01) daha fazlaydı. Siber mağdur grupta sigara kullanımı, psikotrop kullanımı, geçmişte intihar girişim sayısı anlamlı daha yüksek bulunmuştur. Ebeveyn birlikteliği kontrol grubunda daha yüksekti (p=0.004). Siber mağdur grupta Major Depresif Bozukluk tanısı daha fazladır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: As a result of developing technology, the internet has an important place in the lives of children and adolescents. Although the use of the internet and technological devices provides opportunities such as accessing information, increasing social communication and eliminating curiosity, it has been associated with a number of risks, such as cyberbullying and cyber victimization. Cyber victimization is a current issue that has become increasingly important in recent years. This study examines the internet usage characteristics, mental health problems and internet family styles of adolescents who have experienced cyber victimization by comparing the findings of the test group with the findings from a clinical comparison group. Method: The study was performed in the outpatient unit of the child and adolescent psychiatry department at Dokuz Eylul University Hospital. According to the Cyber Victimization Scale (CVS), 42 adolescents (aged between 12-17 years) who experienced cyber victimization formed the“cyber victim”and 42 adolescents who did not experience cyber victimization formed the“control”groups. Psychiatric assessment was performed using KSADS-PL (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version). Sociodemographic and Internet use data form, Internet Addiction Scale (IAS), Child Behavior Checklist (CBCL), The Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) Scale, Child Depression Inventory (CDI) and Internet Parenting Style Scale were performed. Results: Academic achievement (p=0.043) and peer relationship (p=0.006) were found to be lower in the cyber victim group. The cyber victim group had higher rates of school absenteeism (p=0.002) and disciplinary problems (p=0.01). Smoking, psychotropic use and suicide attempt history were found to be significantly higher in the cyber victim group. Family togetherness was higher in the control group (p=0.004). Major Depresif Disorder was found to be more common in the cyber victim group (p=0.001).