The solution of volterra-fredholm integral equation with hosoya polynomial
Volterra-fredholm integral denklemlerinin hosoya polinomlarıyla çözümü
- Tez No: 640559
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
-Amaç: Bu tezde, Volterra-Fredholm integral denklemlerini çözmek için bir metot sunulmuştur. Yöntem: İlk olarak, yol grafından Hosoya polinomları elde edilmiştir. Daha sonra sıralama noktaları hesaplanarak Fredholm, Volterra-Fredholm integral denklemleri Hosoya polinomlarıyla çözülmüştür. Bulgular: Üç farklı test problemi ele alınmıştır ve gerçek çözümlerle yaklaşık çözümlerin uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç: Hosoya polinomlarının Fredholm ve Volterra-Fredholm integral denklemlerinin çözümü için etkili bir metot olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-Purpose: In this thesis, a method is described for solving of Volterra-Fredholm integral equations. Method: Firstly, Hosoya polynomials is obtained with path graphs, then Fredholm and Volterra-Fredholm integral equations are solved by using calculating collocation point with Hosoya polynomials . Findings: Three different problems have been investigated. The numerical solutions and exact soluutions were found compatible. Results: It has been seen that Hosoya polynomials is effective method for solutions of Fredholm and Volterra-Fredholm integral equations.