İşletmeden tüketiciye (B2C) elektronik ticaret web sitelerinde sosyal medyanın tüketicilerin satın alma niyetleri üzerine etkisi
Effect of social media on consumers purchase intentions in the electronic trade web sites from the business to the consumer (B2C)
  1. Tez No: 640617
  2. Yazar: MELİS COŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak dünyada online ortamlarda yapılan alışverişler artmaya başlamıştır. Online alışverişler çoğunlukla kolay olması, zaman tasarrufu sağlaması ve alternatifin çok olması gibi nedenlerden ötürü sıklıkla tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Buna paralel olarak da birçok e-ticaret sitesi açılmakta ve tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Ancak rekabet ortamının çok yoğun olduğu bu alanda tüketicilerin dikkatini çekmek kolay değildir. Son zamanlarda sosyal medya kullanımının artması nedeniyle, tüketicilere ürünler sunan B2C siteleri de bu platformlara yönelerek, ürün ve hizmetlerini tüketicilere tanıtmaya çalışmaktadır. Bu çalışma kapsamında tüketicilerin B2C sitelerinden satın alma niyetinin, B2C sitelerinin sosyal medya kullanımıyla ilişkisi tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında 66 kişinin katıldığı bir online anket oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda tüketicilerin halihazırda sosyal medya üzerinden satın alma yapmaları ve sosyal medyada B2C sitelerinin ürünleri hakkında bilgi sahibi olmasının, tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları pazarlamacılar, sektör yöneticileri ve bu alanda araştırma yapanlar için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with the technological developments, online shopping in the world has started to increase. Online shopping is often preferred by consumers for reasons such as being easy, saving time and having many alternatives. In parallel, many e-commerce websites are opened and trying to attract the attention of consumers. However, it is not easy to attract the attention of consumers in this area where the competitive environment is very intense. Due to the increasing use of social media recently, B2C sites offering products to consumers are also turning to these platforms and trying to promote their products and services to consumers. Within the scope of this study, it has been determined that consumers' purchase intentions from B2C sites is related to the use of social media of B2C sites. As part of the research, an online questionnaire with 66 participants was created. As a result of the research, it has been determined that the consumers already making purchases on social media and having information about the products of B2C sites on social media have intention to purchase. Research results provide information for marketers, industry managers and researchers in this field.