Romantik ilişkilerde psikolojik iyi oluş ve ilişki boyutları üzerine bir inceleme
Psychological well being in romantic relationships and the multidimensional relationship questionnaire research
  1. Tez No: 640616
  2. Yazar: BÜŞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada romantik ilişkisi olan yetişkin bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin ilişki boyutları üzerinde anlamlı bir etki oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda İstanbul ilinin bazı semtlerinde en az bir yıldır romantik ilişkisi olan 20 yaş üzeri 104 kişinin katılımı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda romantik ilişkide olan bireylerde psikolojik iyi oluşun ilişkiye yüksek düzeyde odaklanma, dışsal ilişki kontrolü ve içsel ilişki kontrolü üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bulgulara göre romantik ilişkide olan bireylerde psikolojik iyi oluşun ilişki doyumu, ilişkide kendine güven ve ilişki girişkenliği üzerinde pozitif yönde; ilişki korkusu/kaygısı ve ilişki izlenimi ayarlama üzerinde ise negatif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether the psychological well-being levels of adults with romantic relationships have a significant effect on relationship dimensions. In this context, a research has been carried out in the city of Istanbul with the participation of 104 people over the age of 20 who have had a romantic relationship for at least one year. Personal Information Form, Multidimensional Relationship Scale and Psychological Well-Being Scale were used to collect the data. In the study, data were analyzed by using Independent Sample T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. As a result of the research, it has been determined that psychological well-being in individuals with romantic relationships does not have a significant effect on the high level of focus, external relationship control and internal relationship control. According to the findings, the relationship satisfaction of psychological well-being in individuals with romantic relationships, self-confidence in relationship, and relationship initiative positively; however, it was determined that there was a significant negative effect on relationship fear / anxiety and relationship adjustment.