İstanbul'un medikal turizm talebinin ve gelir yaratma kapasitesinin ölçülmesine ilişkin bir araştırma
Research on measuring Istanbul's medical tourism demand and revenue generation capacity
  1. Tez No: 640635
  2. Yazar: BENAN BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'un şimdi ve gelecekte Medikal turizm alanında talep ve gelir yaratma kapasitesinin incelenmesidir. Medikal turizm, hem sağlık hem de turizm sektörlerinin birlikte çalışmasını gerektiren bir turizm çeşididir. Bu çalışmada İstanbul'un sağlık sektöründeki kapasitesi ve medikal alanda gelişmişlik düzeyi araştırılmıştır. Teknoloji ve innovasyon konularında sorunlar olmasına rağmen, İstanbul'un Medikal turizm alanında dünyanın en çok talep gören ülkeleri arasında iyi bir düzeye geldiği görülmüştür. Medikal turizmde başarılı ülkelerin hangi konulara özen gösterdiği incelenmiştir. Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının İstanbul Medikal turizmi konusunda yaptıkları çalışmaların sektöre yansımaları araştırılmıştır. Ayrıca İstanbul'un Medikal turizm alanında sahip olduğu potansiyelin, tanıtım, pazarlama ve uluslararası organizasyonlar aracılığı ile dünya çapında marka değeri taşıması için yapılan çalışmalar incelenmiştir. İstanbul'a gelen turist sayısında ve sağlanan gelirde her yıl artmalar söz konusu olmasına rağmen istenen düzeye henüz ulaşılmadığı görülmüştür. Tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine devam edilmesi ve yeni yasalarla Medikal turizmin gelişmesinin desteklenmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the capacity of Istanbul to generate demand and revenue in the field of medical tourism now and in the future. Medical tourism is a type of tourism that requires both the health and tourism sectors to work together. In this study, the capacity of Istanbul in the health sector and the level of development in the medical field were investigated. Although there are problems with technology and innovation, it has been seen that Istanbul has reached a good level among the world's most demanding countries in the field of medical tourism. Medical tourism in which successful countries pay attention to the subjects were examined. Public, private sector, non-governmental organizations in the field of Istanbul medical tourism in the repercussions of the sector has been investigated. In addition, studies have been conducted to ensure that Istanbul's potential in the field of medical tourism carries worldwide brand value through promotion, marketing and international organizations. Although the number of tourists coming to Istanbul and the income provided has increased every year, the desired level has not yet been reached. It is envisaged to continue the promotion and marketing activities and to support the development of medical tourism with the new laws.