İşsizlik sigortasından yararlanma şartları
Conditions for benefiting from unemployment insurance
  1. Tez No: 640648
  2. Yazar: BÜŞRA NUR BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşsizlik, her ülkenin mücadele etmek zorunda kaldığı en önemli problemlerin başında gelmektedir. Günümüzde artarak devam etmekte olan işsizliğin tam olarak önlenebilmesi imkan dahilinde değildir. Bununla birlikte aktif ve pasif işgücü hizmetleri ile işsizliğin sebep olacağı sorunların kısmen de olsa önüne geçilebilmesi mümkündür. İşsizliğin tazmini bakımından başvurulan pasif işgücü uygulamalarından biri de işsizlik sigortasıdır. Başlangıçta isteğe bağlı olarak uygulanan işsizlik sigortası işsizlikte meydana gelen artışın da etkisiyle günümüzde birçok ülkede zorunlu hale getirilmiştir. İşsizlik sigortası sosyal güvenlik sistemimizde, dünya üzerindeki diğer ülkelere kıyas ile biraz geç olmakla birlikte, 1999 yılında 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, 4447 sayılı Kanun çerçevesinde işsizlik sigortası ve uygulamaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the most important problems that every country has to struggle with. It is not possible to prevent unemployment which is increasingly continuing today, completely. However, it is possible to prevent the problems caused by unemployment, even partially, with active and passive labor services. One of the passive labor force applications that are applied in terms of compensation for unemployment is unemployment insurance. Unemployment insurance, which was optional at the beginning, has been made compulsory in many countries with the effect of the increase in unemployment today. Unemployment insurance is a little late in our social security system compared to other countries in the world, but it was introduced in 1999 with the Unemployment Insurance Law No. 4447. With in the scope of this study, unemployment insurance and its applications will be examined within the framework of Law No. 4447.