Türk hukukunda kısmi süreli çalışanların genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortasından yararlanmaları
Benefiting from general health insurance and unemployment insurance for part-time employees in Turkish law
- Tez No: 928262
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Türk Hukukunda kısmi süreli çalışma 4857 sayılı İş Kanunu'nda; işçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumundaki çalışma olarak tanımlanmıştır. Türkiye'de sosyal sigortalar ve sağlık sigortasına ilişkin temel düzenleme 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, işsizlik sigortasına ilişkin temel düzenleme ise 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'dur. Kısmi süreli çalışanlar da tam süreli çalışanlar gibi 5510 ve 4447 sayılı Kanun kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Çalışmanın amacı, kısmi süreli çalışanların genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortasından yararlanmalarını incelemektir. Bu doğrultuda bilimsel kaynaklar, yargı kararları, öğreti görüşleri ve ilgili mevzuat incelenmiş ve her iki sigorta koluna ilişkin olarak gerçekleştirilen uygulamalardan yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, kısmi süreli çalışanların her iki Kanun kapsamında sunulan haklardan yararlanma konusunda birtakım zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Kısmi süreli çalışanların genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortasından yararlanmadaki yaşadıkları zorluğun temel nedeni her iki Kanun'un tam süreli çalışma esas alınarak hazırlanmasıdır. Genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası kapsamında sunulan haklardan yararlanmak için genel olarak sigortalıların belirli bir prim gün sayısına sahip olmaları gerekmektedir. Oysa, kısmi süreli çalışanların sigorta prim günleri tam süreli çalışanlardan farklı olarak saatlik hesaba göre yapıldığı için her iki sigorta edimlerinden yararlanmak için gerekli prim günleri çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Diğer taraftan, 5510 sayılı Kanun'da bazı kısmi süreli çalışanların sigortalılıkları özel olarak düzenlenmiştir. Bu çalışanların sigortalılıkları genel olarak hizmet sözleşmesi ile çalışan kısmi süreli çalışanlara ilişkin düzenlemelerden birtakım farklılıklar göstermektedir. Söz konusu düzenlemeler nedeniyle bazı kısmi süreli çalışanlar genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortasından ancak sigorta primlerini kendileri ödeyerek yararlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkish Law, part-time work is defined in the Labour Law No. 4857 as work in which the employee's normal weekly working hours are significantly less than the equivalent employee working with a full-time employment contract. In Turkey, the basic regulation on social and health insurance is the Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510, and the basic regulation on unemployment insurance is the Unemployment Insurance Law No. 4447. Part-time employees, like full-time employees, are considered insured under Law No. 5510 and 4447. The aim of the study is to examine the benefits of part-time employees from general health insurance and unemployment insurance. In this regard, scientific sources, judicial decisions, doctrinal opinions and relevant legislation were examined and the practices regarding both insurance branches were benefited. As a result of the study, it has been determined that part-time workers have some difficulties in benefiting from the rights offered under both Laws. The main reason for the difficulty that part-time employees experience in benefiting from general health insurance and unemployment insurance is that both Laws were prepared on the basis of full-time employment. In order to benefit from the rights offered within the scope of general health insurance and unemployment insurance, insured people are generally required to have a certain number of premium days. However, since the insurance premium days of part-time employees are calculated on an hourly basis, unlike full-time employees, the premium days required to benefit from both insurance benefits are often not sufficient. On the other hand, the insurance coverage of some part-time employees is specifically regulated in Law No. 5510. The insurance coverage of these employees generally differs from the regulations regarding part-time employees working under service contracts. Due to these regulations, some part-time employees can only benefit from general health insurance and unemployment insurance by paying their own insurance premiums