yangın güvenliğinde termal algılama sistemlerinin kullanımı orman yangınları
Use of thermal detection systems in fire safety forest fire
- Tez No: 640663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Mechanical Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Orman yangınları ile mücadelede günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan termal algılama sistemlerinin, gözetlenmesi hedeflenen sahaya doğru bir şekilde konumlandırılması işlemi incelenmiştir. Halihazırda konumlandırma işinde kullanılan yöntemlerin güçlü ve zayıf yönleri ortaya konmuş ve bu yöntemlere alternatif olarak bir simülasyon programı önerilmiştir. Gözetlenmesi istenen hedef sahada yapılacak olan konumlandırma Simülasyonu işlemi neticesinde en uygun noktaya en uygun ekipman ile en uygun maliyeti belirlemek hedeflenmiştir. Teklif ettiğimiz simülasyon programımız aynı zamanda yangın gözetleme kulesi inşaa yeri tespitindede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of correctly positioning the thermal sensing systems, which are frequently used today in the fight against forest fires, in the targeted area. The strengths and weaknesses of the methods currently used in the positioning work have been identified and an simulation program has been proposed as an alternative to these methods. As a result of the positioning simulation to be carried out in the target area to be monitored, it is aimed to determine the most appropriate cost and the most suitable cost with the most appropriate point. Our simulation program can also be used to determine the location of the fire watchtower.