Türkiye'de Atatürk Dönemi ziraat eğitimi (1923-1938)
Agricultural education in Turkey Atatürk Period (1923-1938)
- Tez No: 640687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de zirai eğitimin temelleri 1848 yılında ilk ziraat mektebinin açılması ile atılmıştır. Ardından sırasıyla Edirne, Selanik ve Bursa'da da ziraat mektepleri açılmış, zirai yüksek öğrenim ise 1891 yılında Halkalı Ziraat Mektebi'nin açılması ile başlamıştır. Cumhuriyet Dönemi'nde bu alanda yapılan çalışmalar 1923 yılında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi ile yeniden ele alınmıştır. Kongre'de“Ziraat Eğitimi Meselesi”başlığı altında alınan kararlar, ziraat eğitimi alanında köklü değişikliklerin yapılmasını hedeflemiştir. Bu tarihten itibaren birçok ziraat mektebi açılarak, ülke ekonomisini akılcı ve bilimsel yöntemler ile kalkındırmak amacı ile ziraat uzmanları yetiştirilmiştir. Ziraat mekteplerinin yanında ziraatın bilimsel yöntemler ile gerçekleştirilmesi için birçok araştırma merkezi kurulmuştur. Atatürk dönemini ele alarak hazırlanan bu çalışmada, ziraat mekteplerinin açılma süreçleri, açılan mektepler, yabancı eğitim uzmanlarının ziraat eğitimi hakkındaki görüş ve önerileri, ziraat uygulamalarının bilimsel yöntemler ile gerçekleştirildiği araştırma merkezleri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the foundations of agricultural education were laid in 1848 with the opening of the first agricultural school. After that, agricultural schools were opened in Edirne, Thessaloniki and Bursa, and higher agricultural education began in 1891 with the opening of the Halkalı High Agricultural School. During the Republican Period, these previous studies about this area were reconsidered in the Izmir Economic Congress held in 1923.At the congress, the taken decisions under the title of“Agricultural Education Issue”aimed to make radical changes in the field of agricultural education. Since then, many agricultural schools were opened and agricultural experts were trained to develop the country's economy with rational and scientific methods. In addition to agricultural schools, many research centers were established to carryout agricultural activities by scientific methods. In this study, which was prepared by considering the Atatürk period, the opening processes of agricultural schools, opened schools, opinions and suggestions of foreign education experts about agricultureeducation, research centers in which agricultural practices are carried out by scientific methods are examined.