1848 İhtilali'nin Osmanlı Devleti'ne Etkileri ve Alınan Tedbirler (1848-1850)
The Effects Of The Revolution Of 1848 On The Ottoman State And Measures Taken (1848-1850)
  1. Tez No: 640692
  2. Yazar: SEMRA IŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH LÜLECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
1848 İhtilâli, Avrupa'da neredeyse kıtanın tamamında ayaklanmalara, çatışmalara, ekonomik sorunlara, siyasî kaosa ve ulusal bağımsızlık mücadelelerine yol açmıştır. İhtilâl, yayıldığı hemen her yerde başarıya ulaşırken, ihtilâlci kitlelerin çözülmesi ve yönetimlerin güç kazanmasıyla aynı yılın sonuna doğru etkisini yitirmiş ve bir-iki yıl içinde ihtilâl reformlarının ortadan kaldırılmasıyla tamamen bitmiştir. Etkisi bakımından geniş bir coğrafyaya yayılması nedeniyle Osmanlı Devleti için de büyük bir tehlike oluşturmuştur. Nitekim ihtilâl, Avrupa'da kitleleri harekete geçirmesinin hemen akabinde Osmanlı Devleti'ne bağlı Eflak ve Boğdan'a sıçrayarak Rumenlerin ayaklanmasına ve yönetimde değişikliğe yol açmıştır. Ayrıca ihtilâl eş zamanlı olarak Belgrat, Bosna, Vidin, Selanik, Filibe, Tırhala ve Tırnova gibi yerlerde karmaşalara ve ayaklanmalara neden olmuştur. Balkanlarda çıkan bu olaylarda ihtilâl cemiyetlerinin yanı sıra yabancıların ve o döneme kadar Osmanlı Devleti hâkimiyeti altında yaşayan bazı Slav, Bulgar ve Rumların girişimleri etkili olmuştur. Dahası ihtilâl yanlılarının Anadolu, Adalar ve diğer bazı bölgelerde de faaliyetleri olduğu görülmüştür. Öte yandan Avrupa'daki ihtilâl kıta genelinde ekonomik sıkıntıların artmasına yol açarak, Osmanlı iktisadî hayatını da bozmuş ve hazinede ciddi problemlerin yaşanmasına sebep olmuştur. İhtilâlin Avrupa'da hızla yayılması Bâbıâli idaresinin harekete geçmesine ve siyasî, askerî, sosyoekonomik tedbirler almasına sebebiyet vermiştir. Bu bağlamda bilhassa askerî önlemlere ağırlık verilmiş, Osmanlı hâkimiyeti altındaki toprakların neredeyse tümüne asker yollanmıştır. Ayrıca ihtilâl yanlısı kişilerin halkı kışkırtmasına engel olmak için Hristiyanlar başta olmak üzere gayrimüslimlere karşı ılımlı bir politika takip edilmiştir. Üstelik bu dönemde bozulan Osmanlı maliyesini düzeltmeye yönelik tedbirler alınarak, ihtilâlin ekonomik ektileri en aza indirgenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Revolution of 1848 led to uprisings, conflicts, economic problems, political chaos and national independence struggles in almost the entire continent in Europe. While the revolution was successful almost in everywhere it spread, it lost its effect towards the end of the same year with the dissolution of the revolutionary masses and the gaining power of the administrations and within one or two years, with the elimination of the revolutionary reforms, it was completely over. It also created a great danger for the Ottoman Empire due to its spread over a wide geography in terms of its influence. Thus, the revolution led to an uprising of the Romanians and a change in the administration by spreading to Wallachia and Moldavia that were affiliated to the Ottoman Empire after it mobilized the masses in Europe. Furthermore, the revolution simultaneously caused turmoil and uprisings in places such as Belgrade, Bosnia, Vidin, Thessaloniki, Plovdiv, Tırhala and Tırnova. In these events in the Balkans, in addition to the revolutionary societies, the initiatives of foreigners and some Slavs, Bulgarians and Greeks who lived under the rule of the Ottoman Empire until that time were effective. Moreover, the pro-revolutionists' activities in Anatolia, the Islands and some other regions was seen. On the other hand, the revolution in Europe, by leading an increase in economic problems throughout the continent, disrupted the Ottoman economic life and caused serious problems in the treasury. The rapid spread of the revolution in Europe caused the Porte administration to take action and take political, military, socio-economic measures. In this context, especially military measures were given weight, and soldiers were sent to almost all of the lands under Ottoman rule. In addition, a moderate policy was followed against non-Muslims, especially Christians, in order to prevent pro-revolutionists from provoking the people. Besides, in this period by taking measures to correct the deteoriated Ottoman finances, the economic effects of the revolution were tried to be minimized.