Avrupa'daki ihtilallerin Osmanlı Devleti'ndeki yansımaları (1789-1850)
Reflections of revolutions in Europe on the Ottoman Empire (1789-1850)
  1. Tez No: 925914
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1789 Fransız İhtilali ve devamında yaşanan 1830 ve 1848 İhtilalleri, Avrupa devletlerinin siyasi, sosyal ve iktisadi yapılarında değişimler başlatmıştır. Söz konusu ihtilallerin anlaşılması, yakınçağ Avrupa ve Osmanlı tarihinin daha iyi kavranmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çalışmada 1789 Fransız İhtilali ile gelişen liberalizm ve nasyonalizm kavramlarının Osmanlı Devleti üzerindeki etkisi konu edinmiştir. İlk bölümde Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya karşı bakış açısında yaşanan değişimler ve Osmanlı-Fransız siyasi münasebetleri ele alınmıştır. 1789 yılında Fransa'da ihtilal patlak verdiğinde Osmanlı tahtında III. Selim bulunmaktadır. Osmanlı Devleti, III. Selim döneminde gerçekleştirilen Nizam-ı Cedid, Osmanlı Devleti'nin iç dinamiklerine bağlı olarak gelişmiştir. Ancak yöntem bakımından ihtilal fikirlerinden etkilenmiştir. Ardından Osmanlı tahtına geçen II. Mahmut, liberal nitelikte ıslahat hareketleri gerçekleştirmiştir. II. Mahmut döneminde yapılan ıslahatlar Osmanlı Devleti'nin Tanzimat sürecine hazırlamıştır. Sultan Abdülmecid döneminde 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı, liberalizmden ve 1830 İhtilallerinden etkilenmiştir. Tanzimat dönemi Osmanlı Devleti'nde parlamenter yönetime doğru ilk adımların atılmasını sağlamıştır. 1848 İhtilalleri Osmanlı Devleti'nin rejimi üzerinde doğrudan bir etkide bulunmamıştır. İhtilalin yaydığı milliyetçilik düşüncesi, Osmanlı'nın Balkan sınırlarında etkili olarak isyanların çıkmasına neden olmuştur. Balkanlarda yaşanan isyan hareketleri Osmanlı Devleti'nin Avrupa ile yoğun diplomatik temaslar gerçekleştirmesine neden olmuştur. Bu çalışmada doküman tarama yöntemi kullanılarak 1789 yılında Fransız İhtilali ve devamında gelişen 1830 ve 1848 İhtilallerinin Osmanlı Devleti'ne etkileri ele alınmıştır. İhtilallerin yaydığı liberalizm ve milliyetçilik fikirlerinin Tanzimat Fermanı öncesi ve sırasında Osmanlı Devleti üzerindeki etkileri konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The French Revolution of 1789, along with the Revolutions of 1830 and 1848, initiated significant political, social, and economic transformations in European states. Understanding these revolutions is crucial for comprehending modern European and Ottoman history. Therefore, this study examines the impact of the concepts of liberalism and nationalism, which emerged with the French Revolution of 1789, on the Ottoman Empire. The first section discusses changes in the Ottoman Empire's perspective on Europe and its political relations with France. When the revolution erupted in France in 1789, Sultan Selim III was on the Ottoman throne. The Nizam-ı Cedid reforms implemented during his reign developed in response to internal dynamics but were influenced by revolutionary ideas in terms of methodology. Subsequently, Sultan Mahmud II introduced liberal- oriented reforms that prepared the empire for the Tanzimat period. The Tanzimat Edict, proclaimed in 1839 during Sultan Abdülmecid's reign, was influenced by liberalism and the Revolutions of 1830, marking the first steps toward a parliamentary system in the Ottoman Empire. The Revolutions of 1848 did not directly impact the Ottoman political regime, but the nationalist ideology they spread triggered uprisings in the Balkans, leading to extensive diplomatic negotiations with European states. Using the document analysis method, this study examines the effects of the French Revolution of 1789 and the subsequent Revolutions of 1830 and 1848 on the Ottoman Empire, focusing on the influence of liberal and nationalist ideas before and during the Tanzimat period.