1848 ihtilâlleri sonrasında Osmanlı Devleti'ne sığınan Leh ve Macar mültecilerinin Osmanlı modernleşmesine etkileri
Effect of Polish and Magyar refugees, took shelter in Ottoman empire following 1848 revolutions, in modernization of ottomans
  1. Tez No: 209533
  2. Yazar: MUSA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
1831 ihtilâllerinde amaçlanan başarının sağlanamaması, 1848 ihtilâllerinin en önemli sebeplerinden birini oluşturur. 1848 ihtilâl Avrupa'da birçok yerde vuku bulduğu gibi Avusturya hâkimiyeti altında bulunan Macaristan'da da vuku buldu. Macarlar ve onlara gönüllü olarak katılan Leh ve İtalyan ihtilâlciler 1848 Mart ayında bir ihtilâle giriştiler. Başta başarılı olmalarına rağmen Avusturya ve Rusya birleşik orduları karşısında yenilerek Macaristan'dan kaçmak zorunda kaldılar ve Osmanlı Devleti'ne sığındılar. Osmanlı Devleti'ne sığınan mülteciler arasında Mustafa Celaleddin (Kostanty Borjecki). Osmanlı hizmetine giren Murat Paşa (General Józef Zachariasz Bem), Mehmet Sadık Paşa (Michal Czaykowski), Nihad Paşa (Seweryn Bilinski), Muzaffer Paşa (Wladyslaw Czajkowski), Macarlı Dr. Abdullah Bey ( Dr. Karl Edvard Hammerschmildt), Sefer Paşa (Wladyslaw Koscielski), İskender Paşa (Antoni İlinski) gibi önemli kişiler bulunmaktaydı. Bunlar ve diğer mültecilerin çoğu profesyonel okullarda iyi birer eğitim alarak yetişmiş ve mesleklerinde mahir insanlardı. Onların bu özellikleri, Osmanlı Devlet bünyelerinde istihdam edilmelerini sağlamıştır. Mülteciler genel olarak Osmanlı modernleşmesine yapısal ve fikrî olarak etkide bulunmuşlar. Yapısal etkileri genelde çeşitli birimlerde olmak üzere ordu, mühendislik, tıp, yerel yönetim alanlarında olmuştur. Fikrî alandaki etkileri ise öncelikle Türk milliyetçiliği, Adli modernleşme, 19. yüzyıl Osmanlı düşünce hayatına yönelik olmuştur. Fikrî alandaki etkileri, yapısal alandan daha belirgin olmuştur. Bu alandaki etkileri, Osmanlı rejimini de aşarak Yeni Türk Devleti'nin yapısına kadar ulaşmıştır. Bu durum Milliyetçilik çok belirgin bir biçimde geçerlidir. Kısacası mültecilerin Osmanlı modernleşmesine dair katkıları, Osmanlı devlet bünyesinde yapısal ve Fikrî dönüşüme katkılar sağlamış, bu katkılar, politika değişiklikleri, çeşitli düzenlemeler ve fikrî hareketlenmeler ve zihniyet değiminde hızlanma şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
Failing in the 1831 Revolutions forms one of the major reasons of 1848 Revolutions. 1848 Revolutions not only occurred in many places in Europe but also occurred in Hungary under the sovereignty of Austria. Hungarian, Polish and Italian revolutionists joined Hungarians willingly embarked upon a revolution in March, 1848. Though they had been successful formerly, they were defeated by Austrian and Russian allies and forced to run away of Hungary and take shelter in Ottoman Empire. Among the refugees taking shelter in Ottoman Empire, there were eminent people such as; Mustapha Jalaladdeen (Kostanty Borjecki), Murat Pasha (Michal Czaykowski), Nihad Pasha (Seweryn Bilinski), Muzaffer Pasha (Wladsylaw Czajkowski), Magyar Dr. Abdullah Bey, (Dr. Karl Edvared Hammerchmildt), Sefer Pasha (Wladyslaw Koscielski), Iskender Pasha (Antoni İlinski). Most of those and other refugees were well educated in professional schools and were master in their jobs. This caused them to be employed in constitutions of Ottoman State. In general, refugees affected Ottoman Modernization structurally and mentally. Structurally effects had been in different units in addition to fields of army, engineering, medicine and local administration. As for mental affects, firstly it had been devoted to Turk nationalism, judicial modernization and 19th century-Ottoman intellectualism. Effect in the mental field had been more evident than the field of structure. Effects in the cited field have gone far beyond Ottoman Regime and reached to the structure of new Turk State. This is clearly current for nationalism. Shortly, effects of refugees in the modernization of Ottoman contributed to structural and mental transformation in constitutions of Ottoman State. These contributions can be summed up as alteration in politics, many regulations and gaining speed in mentality changing.