Nûreddin es-Sâbûnî'nin Mu'tezile eleştirisi
Nur al-Din al-Sâbûnî's criticism on Mu'tazila
- Tez No: 640708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET YAĞLI MAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Mâtürîdî kelâmının seçkin âlimlerinden, VI./XII. yüzyılın başlarında yaşamış olan Nûreddin es-Sâbûnî, hem Kifâye hem de Bidâye adlı eserinde Mu'tezile ekolüne pek çok eleştiriler yöneltmektedir. Bu çalışma, söz konusu eleştirileri içeren meseleleri ve bu eleştirilerin genel üslubunu açıklamayı hedeflemektedir. Sâbûnî'nin Mu'tezile'nin görüşlerini eleştirdiği konular bilgi ve varlık nazariyesi, ilâhî sıfatlar, Allah'ın âlem ile ilişkisini ilgilendiren ta'dîl ve tecvîr meseleleri, nübüvvet, iman ve bazı sem'iyyat konuları etrafında yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak Mu'tezile âlimlerinin epistemolojinin konusunu oluşturan ilim tanımları ile ontoloji mevzuunun temelini ifade eden varlık görüşleri ve Sâbûnî'nin bu hususlara yaklaşımları ve eleştirileri ele alınmıştır. Devamında Allah'ın sıfatları mevzuuyla ilgili eleştirilere değinilmiş, Allah-âlem, Allah-insan ve âlem-insan ilişkisini konu edinen ilâhî fiillerle ilgili hususlar ise ta'dîl ve tecvîr meseleleri başlığı içerisinde yer almıştır. Sonrasında da Sâbûnî'nin nübüvvet, iman meseleleri ve bazı sem'iyyat konularında Mu'tezile'ye yönelttiği eleştirilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nur al-Din al-Sâbûnî is one of the distinguished scholars of the Maturidism who lived at the beginning of the 6/12 has criticized Mu'tazila in both of his works al-Kifâya fi al-Hidâya and al-Bidâya fi Usul al-Din. This study aims to explain the matters involving these criticisms and the general style of these criticisms. The subjects that Sâbûnî criticizes the views of Mu'tazila concentrate on Islamic epistemology and ontology, divine adjectives, the matters of ta'dil (lit. amendment) and tajvir (lit. equate with persecution) concerning the relationship of Allah with the universe, nubuwwah (prophethood), faith and some sam'iyyat issues. In this study; first of all, the Mu'tazila scholars' science definitions which constitute the subject of epistemology, the views on existence that express the basis of the ontology subject, and Sâbûnî's approaches and criticisms to these issues were discussed. Afterwards, criticisms on the attributes of Allah were mentioned, and the issues related to the divine actions that deal with the relationships between Allah-universe, Allah-humanity and the universe-humanity were included in the ta'dil and tajvir matters. Thereafter, the criticisms of Sâbûnî towards Mu'tazila about nubuwwah, faith issues and some sam'iyyat issues were included.