Mâturîdîlik mezhebi ve matûrîdîliğin ortaya çıkışı
Maturidi sect and the emergence of maturidiism
  1. Tez No: 913455
  2. Yazar: SALAM FAIDHALLAH ANWAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ ÖNEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, İslam düşüncesi içinde Ehli Sünnet ve'l-Cemaat çerçevesinde önemli bir konuma sahip olan Mâturîdîlik mezhebinin kökenini, gelişimini ve temel prensiplerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Maturidilik, İmam Ebu Mansur el-Maturidi'nin önderliğinde şekillenmiş, akıl ve nakil arasında denge kurmaya çalışan bir düşünce sistemidir. Mâturîdîliğin, İslam dünyasında kabul görerek geniş bir coğrafyada etkinlik kazanmasının Maturidiliğin İslam düşüncesindeki yeri ve tarihsel etkilerini detaylandırmakta; aynı zamanda mezhebin temel inanç esaslarını, İslam toplumundaki görüş ayrılıkları üzerindeki etkisini ve bu ayrılıkların içsel ve dışsal sebeplerini kapsamlı bir biçimde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly analyze the origins, development, and fundamental principles of the Maturidi school, which holds a significant place within the framework of Ahl al-Sunnah wa'l-Jama'ah in Islamic thought. The Maturidi school, shaped under the leadership of Imam Abu Mansur al-Maturidi, is a system of thought that strives to maintain a balance between reason and revelation. It has been observed that the acceptance and influence of Maturidism across a broad geographical area in the Islamic world are directly linked to its expansion during the Ottoman Empire period. In this context, the study details the position of Maturidism in Islamic thought and its historical impact. It also comprehensively addresses the core tenets of Maturidi belief, the effects of doctrinal disagreements on the Islamic community, and the internal and external factors that contributed to these disagreements.