Tanzimat'tan Meşrutiyet'e Gerede
From Tanzimat to Constitutional Monarchy
  1. Tez No: 640713
  2. Yazar: AHMET ERCİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY METİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
XIX. yüzyılda dünyada görülen hızlı değişimlerin Osmanlı Devleti'ne de yansıdığını görmekteyiz. Batılılaşma çalışmalarının hız kazanmış olduğu Tanzimat Fermanı ile birçok alanda yenilik hareketleri başlamıştır. Osmanlı Devleti içerisinde küçük bir kaza konumunda olan Gerede kazası da bu değişimlerden fazlasıyla etkilenmiştir. Aslında, devlet genelinde meydana gelen gelişmelerin yansımasını Gerede özelinde görmek mümkündür. Bu çalışmada, 1839 ile 1908 seneleri arasında Gerede'de meydana gelen gelişmelerden yola çıkarak, Osmanlı Devleti'nde meydana gelen gelişmeleri anlamak ve bölgenin tarihine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bunu yaparken; nüfus defterleri, temettuat defterleri, şer'iye sicilleri, Bolu ve Kastamonu Salnameleri ile devlet arşivlerinde bulunan kayıtlardan faydalanılmıştır. Ayrıca alanda yazılmış araştırma eserler incelenmiştir. Bu çalışma XIX. yüzyılın ikinci yarısında Gerede ve çevresindeki sosyal, ekonomik ve idari yapıyı ortaya koyduğu gibi meydana gelen değişimler hakkında bilgileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
We see that the rapid changes seen in the worl in the 19th century were also reflected in the Ottoman Empire. With the proclamation of the Tanzimat, in which westernization effords gained momentum, innovation movements began in many areas. The town of Gerede, which was a small town in the Ottoman Empire, was also greatly affected by these changes. In fact, it the possible to see the reflection of the developments in the state in Gerede in particular. This tudy, it is aimed to understand the developments in the Ottoman Empire and to contribute to the history of the region, based on the developments that took place in Gerede between 1839 and 1908. When I do this; population records, income boks, judge decision, Bolu and Kastamonu annuals and records in the state archives were used. İn addition, research works written in the field were examined. This study includes information about the changes that took place in Gerede and its surroundings, as well as revealing the social, economic and administrative structure in the second half of the 19th century.