Sulardan 2,4-Diklorofenoksi asetik asit (2,4-D) herbisitinin sonokataliz ve sonofotokataliz yöntemleriyle arıtılması
Treatment of 2,4-Dichlorophenoxy acetic acid (2,4-D) herbicide from water by sonocatalysis and sonophotocatalysis
  1. Tez No: 640733
  2. Yazar: EMRE DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA YALÇUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DOĞDU OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu çalışmada, 2,4-Diklorofenoksi asetik asit (2,4-D) herbisitinin hibrid sonokataliz ve sonofotokataliz arıtma sistemleri kullanılarak sulu çözeltiden giderilmesi çalışılmıştır. Proseslerde ticari formdaki Amin EXT 500 SL® 2,4-D amin tuzu herbisitinin laboratuvar koşullarında kesikli parçalanma ve mineralizasyon performansı incelenmiştir. Proseslerin optimizasyonu için Taguchi Deneysel Dizaynı kullanılmıştır. Sonokataliz prosesi için optimum olarak pH 2, TiO2 konsantrasyonu 0.5 g/L, başlangıç 2,4-D konsantasyonu 75 mg/L ve 60 dakika proses süresi elde edilirken, sonofotokataliz prosesi için ise pH 3, başlangıç 2,4-D konsantasyonu 50 mg/L, TiO2 konsantrasyonu 1 g/L, H2O2 konsantrasyonu 250 mg/L ve 60 dakika proses süresi elde edilmiştir. Deneyler UV-A ışıması altında (365 nm/36 Wm-2) ve 35±1°C sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar elde edildikten sonra yapılan 6 saatlik mineralizasyon deneyi sonucunda sonokataliz için %65,58 ± 0.42 parçalanma, %7,84 ± 1.3 mineralizasyon, %15,86 ± 0.39 oksidasyon ve %57,05 AOX giderim verimi elde edilirken, sonofotokataliz için ise %82,25± 2.91 parçalanma, %44,50 ± 0.11 mineralizasyon, %55,13 ± 0.35 oksidasyon ve %72,03 AOX giderim verimi elde edilmiştir. Bu çalışmayla sulardan birleşik sonokataliz ve sonofotokataliz prosesleri kullanılarak 2,4-D herbisitinin parçalanması ve mineralizasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated to remove the 2,4-Dichloropehenoxy acetic acid (2,4-D) herbicide from aqeous solution by using hybrid sonocatalysis and sonophotocatalysis process. In processes the batch degradation and mineralization performance of commercial Amin EXT 500 SL® 2,4-D salt herbicide were analyzed under the laboratory condition. Taguchi Experimental Design was used for optimization of processes. While it is obtained optimally for the sonocatalysis process pH as 2, TiO2 concentration 0.5 g/L, initial 2,4-D concentration as 75 mg/L and 60 minute process time, for the sonophotocatalysis process pH as 3, TiO2 concentration 1 g/L, initial 2,4-D concentration as 50 mg/L, H2O2 concentration 250 mg/L and 60 minute process time were obtained. The experiments were carried out under UV-A radiation (365 nm/36 Wm-2) and at a temperature of 35 ±1 °C. As a result of the 6 hour mineralization experiment performed after obtaining optimum conditions, 65.58%±0.42 degradation, 7.74%±1.3 mineralization, 15.86%±0.39 oxidation and 57.05% AOX removal efficiency were obtained for sonocatalysis, 82,25%± 2.91 degradation, 44,50 %± 0.11 mineralization, 55,13% ± 0.35 oxidation and %72,03 AOX removal efficiency were obtained for sonophotocatalysis. With this study, the degradation and mineralization of the 2,4-D herbicide was successfully carried out by using the combined sonocatalysis and sonophotocatalysis processes.