Salarha (Merkez-Rize) tüneli güzergâhındaki kaya kütlelerinin mühendislik özellikleri
Engineering properties of the rock masses on the Salarha (Merkez-Rize) tunnel route
  1. Tez No: 640732
  2. Yazar: TAYYIP CAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Salarha (Merkez-Rize) Tüneli güzergâhında yer alan kaya kütlelerinin özellikleri mühendislik jeolojisi açısından araştırılmıştır. Yapılan jeolojik çalışmalar sonucunda tünel güzergâhında Geç Kretase yaşlı volkanik ve tortul birimlerin yüzeylendiği belirlenmiştir. Kaya kütlelerinin mühendislik özelliklerini belirlemek için arazi, laboratuvar ve analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Süreksizliklerin mühendislik özelliklerini belirlemek için sondajlardan ve hat etüdü çalışmalarından yararlanılmış ve ISRM ölçütlerine göre tanımlamaları yapılmıştır. Kaya kalite göstergesi (RQD), hacimsel eklem sayı (Jv) ve süreksizlik sıklığı değerleri belirlenmiştir. Kaya malzemelerinin fiziko-mekanik ve elastik özelliklerini saptamak amacıyla laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Kaya kütle özellikleri ise ampirik eşitliklerden yararlanarak belirlenmiştir. Tünel güzergâhı topoğrafik durum ve örtü kalınlığı dikkate alınarak beş bölüme ayrılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak bu bölümlerdeki kaya kütleleri RMR, Q, RMi, RMQR, GSI ve NATM sistemlerine göre sınıflandırılarak kaya kaliteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the engineering properties of the rock masses located along the Salarha (Merkez-Rize) tunnel alignment were investigated in terms of engineering geology. As a result of the geological studies, it is determined that, the Late Cretaceous-aged volcanic and sedimentary rocks were outcropped along the tunnel alignment. Field, laboratory and analyses studies were carried out to determine the engineering properties of rock masses. In order to determine the properties of discontinuities, the scan-line survey method and borehole data were utilized, and defined based on the ISRM suggested method. The rock quality designation (RQD), volumetric joint count (Jv) and joint density values were determined. Laboratory tests were performed to determine the physico-mechanical and elastic properties of rock materials. Rock mass properties were determined from empirical equations. The tunnel alignment was divided into five sections considering the topographic condition and overburden height. Rock masses were classified according to RMR, Q, GSI and NATM systems by using the obtained data and their quality were determined.